Öğretmen Diyarı

Güçlü tırnaklar için organik çözümler

Tırnaklar her ne kadar sağlam görünse de, dış etkenlere en fazla maruz kalan ve bakım olarak en fazla üstünde durmamız gereken cilt bölgelerimizden biri. Mevsim değişiklikleri, seyahatler ile değişik iklim yapısına sahip bölgelere ve ülkelere gitmek tırnaklarımızı daha kırılgan ve zayıf hale getirebiliyor. Bir de kimyasal maddeler ile tırnaklarımız sık sık temas ederse bu takdirde yıpranma hızı çok daha çabuk olabilir. Tırnak kırılması vitamin eksikliğinin de önemli bir göstergesi olabilir.

Kırılgan tırnaklar doğal yaşlanma sürecinin elbette bir parçası olarak algılanmalı. Ancak beslenme eksiklikleri de bu süreci yaratabilir. Şayet bu nedenle tırnak kırılması görülüyorsa bu durumda tırnakların ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri tüketmekte fayda vardır.

Kırılmasın istiyorsanız;
Tırnakları güçlendiren ve bu nedenle tırnak kırılması şikayeti olan kişilerce tüketimi önerilen Biotin içiren gıdaları tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Takviye olarak alınmasından da hiçbir zarar gelmez.

Haydi mutfağa;
-Tırnakları kuvvetlendirmenin bir yolu da bitkisel tedavilerden geçer. Limon suyu ile tırnaklara güç verebilirsiniz.
-Badem yağı ile tırnaklara masaj yapılabilir,
-Bir kase yoğurdun içerisine bir kaşık kabak çekirdeği konulur ve tüketilir. Bu yiyecek selenyum açısından son derece zengindir.

 

 

 

sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim