Öğretmen Diyarı

Grip olan öğrenciyi okula göndermeyin!

Dr. Ahmet Özkul yaptığı açıklamada "Kış aylarında en çok rastlanılan rahatsızlıkların biri de gribal enfeksiyondur. Mikroplardan daha küçük diyebileceğimiz virüsler tarafından buluşan kritik bir hastalıktır. Hapşırmakla, öpüşmekle, selamlaşmayla insanlara kolayca geçebilen bir hastalıktır. Grip hastalıklarından korunmak için selamlaşmayı sadece tokalaşarak yapmak daha uygundur" dedi.

"GRİP OLAN İŞYERİNE DE GİTMEMELİ, RAPOR ALMALI"

Grip hastalığının kış aylarında soğukların artması ve insanların soğuklardan korunamamasından kaynaklandığını ifade eden Özkul, "Toplu taşıma araçları, iş yerleri ve okullarda bu tür enfeksiyonu olan kişi varsa çevresindeki vatandaşlara grip hastalığı yayması an meselesidir. İşveren ya da okul yöneticileri işlerinin aksamaması için rapor almamayı düşünebilir, ancak hasta kişi böyle toplumun yaşadığı yerlere girerek kendi hastalığını vatandaşlara bulaştırabilir" diye konuştu.

"GRİPLİ ÇOCUKLAR OKULA GÖNDERİLMEMELİ"

Grip hastalığına yakalanan çocukların diğer arkadaşlarına bulaştırmaması için okula gönderilmemesi gerektiğinin altını çizen Ahmet Özkul, şunları kaydetti:

"Hasta olan çocuklar arkadaşlarına virüs bulaştırmak için okula gitmemelidir. Bu tür hastalıklardan korunmak için aşılama söz konusudur. Bizler enfeksiyon hastalıkları uzmanı olarak, aşılanmamın önemli ve bulaşıcı hastalıklara karşı koruyucu olduğunu her zaman ifade ediyoruz. Tetanos için aşılar nasıl önemliyse, aynı şekilde gribal enfeksiyonlar için de grip aşısı mühimdir. Tabii aşı insanı yüzde 100 korumaz, yüzde 80 oranında koruduğu söylenmektedir. Özellikle çocuklara aşı yapılmasını biz doktorlar tavsiye ediyoruz. Aynı zamanda yaşlıların da vücut dirençleri düştüğünden dolayı bunların da grip aşısı olmaları faydalı".

\"Habertürk\"
 
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim