Öğretmen Diyarı

Görme engellilerin hayatında fark yaratan Duygu!

Sözcü

MIT Technology Review’un 35 Yaş Altı Yenilikçiler listesinde bu yıl görme engelliler için geliştirdiği “Hayal Ortağım” projesiyle Duygu Kayaman yer aldı. “Yılın Sosyal Yenilikçi”si seçilen 2,5 yaşından beri görme engelli olan Kayaman, Türkiye’de kendisiyle aynı zorlukları yaşayanlar için geliştirdiği Hayal Ortağım uygulamasıyla 150 bin kişiye ulaşmıştı.

2014 yılında GSMA tarafından verilen en iyi mobil uygulama ödülünü alan Hayal Ortağım, görme engellilerin günlük gazetelere, kitaplara, dergilere, eğitimlere veya konum bazlı servislere ücretsiz olarak ulaşabilmesini sağlıyor. 26 yaşındaki Kayaman, iç satış uzmanı olarak Microsoft’ta çalışıyor.

FARK YARATANLARDAN OLDU

Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunan “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlattığı “Fark Yaratanlar” dan biriydi Duygu Kayaman…

Duygu Kayaman, iki buçuk yaşında, göz sinirlerinin arkasında oluşan kitle nedeniyle görme yetisini kaybetti. Dünya ile iletişimini dört duyusuyla gerçekleştiren Duygu Kayaman, sosyal bilinçli liderler yetiştirmek amacıyla kurulmuş olan Young Guru Academy (YGA) bünyesinde görme engellilerin ekonomik ve sosyal gelişimlerini hedefleyen “Kör Liderler Projesi”nde görev aldı. Daha sonra görme engellilerin bilgiye erişimini kolaylaştıran ve Turkcell tarafından desteklenen “Hayal Ortağım” uygulamasının geliştirilmesine liderlik etti. Şu anda iç satış uzmanı olarak Microsoft’ta çalışıyor.

Duygu Kayaman’ın görme engelli olarak hayali, görme engellilerin, kitaplara, gazetelere, eğitimlere ve lokasyon bilgilerine kolay ulaşabilmeleriydi. Bu hayalinden yola çıkarak, YGA bünyesinde bir uygulama geliştirdi. Uygulama, görme engelli kullanıcıların günlük haberlere, köşe yazarlarına ulaşabilmelerini, sesli kitap dinleyebilmelerini ve yüzlerce eğitim alabilmelerini sağlıyor. Engelli kullanıcılar uygulama ile kendilerine en yakın hastane, eczane, okul, banka şubesi, market, noter gibi mekânların iletişim bilgilerine de ulaşabiliyor.

 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim