Öğretmen Diyarı

Görevden İhraç Edilenler Dikkat !
15 Temmuz darbe girişiminin ardından ülkede OHAL ilan edildi. OHAL kapsamında Kanun Hükmünde Kararnameler çıkarıldı. OHAL ve KHK'lar ile beraber kamudan ihraç edilen personel sayısı 70 bin civarında oldu.

FETÖ/PDY ilişkisi tespit edilerek görevden ihraç edilenlerin yanı sıra, haksız yere ihraç edilenler de oldu. Devlet, haksız yere görevden ihraç edilenlerin göreve geri dönebileceklerini açıkladı. 

Bir dönem, Anayasa Mahkemesi Rapörtürlüğü yapan YARSAV eski Başkanı Murat Arslan, haksız yere ihraç edilen kamu personellerinin hangi yolları izleyeceğine dair açıklamalar yaptı.

Görevden ihraçlar, KHK'lar neticesinde ve kurumları kendisi tarafından olmak üzere 2 farklı şekilde yapıldı. 

 
Kanun Hükmünde Kararnameler ile ihraç edilen kamu personelinin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurmaları gerekiyor. Öncelikle İdare Mahkemesi ya da Danıştay'a başvurmak, buralardan olumsuz cevap alınması halinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurmak gerekir.

Kamu kurumları tarafından ihraç edilenlerin ise 30-45 gün arasında, İdare Mahkemesi'ne başvurması gerekiyor. 30-45 gün içinde başvuru yapılmazsa, personelin tekrar itiraz etme hakkı bulunmuyor.

İdare Mahkemesi'nin olumsuz cevap vermesi sonucunda Danıştay'a gidiliyor. Anayasa Mahkemesi de reddederse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuru yapılıyor.


Kaynak: www.kamupersoneli.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
magdurr 1 yıl önce

2012 yilinda mezun oldum stajerlgim kalkar kalmaz mudur mudur yardimcilari (istisnasiz hepsi fetocuymus) kagitlarla pesimizden kostular .her ogretmenin sendikasi olmali vs israrla mobbingle 5 stajer ofretmenden imza aldilar bizi kimse uyandirmadi.ben evlendikten sonra esim mebbisten gorup arastrip hemen cikmami istedi toplamda 14 ay kadar sendikada kalmis bulundum restimi cekip hemen ciktim .asla be bir okuluna ne bir dershanesine gittim nede bir ogrenci yonlendirdim.zaten okulda arastrma yapilirsa hersey ortaya cikacaktir.onun disinda diger hicbir kriteri asla tasimiyorum .Alla korusun bugun darbe olsayd ayni maduriyeti yasayacakt7im cunku biliyorum ki onlar beni fisledi .15 temmuz gecesi de bogazda cok yakin bir yerde kaldik eger bi saat once cikmis olsaydik bogaz da biz de savasacaktik evde herkes sahit . o zamanda gelip evde arama yapacaklar miydi gelip arasinlar korkum yok telefonumu okul bilgisayaraimi didik etsinler vatan millet sevgisinden baska hicbirsey bulamazlar. ayrica 2014 de mudur mudur yard mulakatlari vardi tum azililar cikmis devletin tek bir etkene bakmamsi bunun icin cok onemliydi

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim