Öğretmen Diyarı

Gıdada Ramazan Zam'mı... Pideden domatese fiyatlar uçtu

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Şemsi Kopuz, spekülatörler nedeniyle Türkiye’deki gıda fiyatlarının dünya ortalamasının yüzde 20 üzerinde seyrettiğini belirterek; TCMB’nin yılsonu için öngördüğü yüzde 9 gıda enflasyonu hedefinin tutturulması için, ihtiyaç duyulan kalemlerde devletin ithalat silahını kullanması gerektiğini söyledi.


Ramazan ayı öncesinde gıda piyasalarındaki son gelişmeleri değerlendirdiği toplantıda TCMB’nin yılsonu hedefinin gerçekleşmesi için bir dizi adım atılması gerektiğini belirten Kopuz, fiyatlardaki yükseliş tehlikesine dikkat çekti. Kopuz, pek çok üründe gelinen fiyat seviyelerinin kuraklık, don, dolu ve sel gibi afetler nedeniyle yaşanan rekolte kayıpları kaynaklı fiyat artışlarının çok üzerinde seyrettiğini vurguladı.


“Türkiye olarak şu anda dünya gıda fiyatları ortalamasından yüzde 20 daha yüksek seyrediyoruz. Bu artışın kaynağı ise spekülatörler. Gerçek işi gıda olmayan pek çok kişinin gıda stokçuluğu yaptığı görülüyor. Şimdi bir de seçim sonrası fırsatçılığı tehlikesi belirdi” diyen Kopuz’un verdiği bilgiye göre bazı ürünlerin fiyatı arttı.


Ramazan ayı öncesinde geçen yıl aynı döneme göre kırmızı mercimekte yüzde 58, salçada yüzde 38, kırmızı ette yüzde 29, çayda yüzde 26, meyve suyunda yüzde 20, nohutta yüzde 15, makarnada yüzde 13, şekerde yüzde 10, sıvı ve katı yağda da yüzde 10 fiyat artışları söz konusu.


 


Ramazan pidesinin fiyatı belli oldu


2014 yılında 300 gramı 1,5 TL'den satılan Ramazan pidesi bu yıl aynı fiyata satılacak ancak ağırlığı 250 grama düşecek. 250 gramlık ramazan pidesi 1,5 liradan satışa çıkarılacak.

[Haber görseli]

cumhuriyet.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim