Öğretmen Diyarı

GENÇLİĞİ KUŞATAN ZEHİR: BONZAİBonzai zehrini alan bireyler zaman ve mekan algısını yitiriyor. Zehrin vücuttaki oranına göre; bilişsel bozukluklar, duygusal anlamda dengesizlik, başarının düşmesi, içe kapanıklık, algı bozukluğu, evden uzak kalma isteği, gerginlik halleri, halsizlik, uyuklama, uykuda düzensizliği, terleme ve titreme, gözlerde kanlanma, gözaltlarında morarma, göz bebelerinde daralma, yürüme bozukluğu, solunum güçlüğü ve kalpte ritim bozukluğu gibi ruhsal ve fiziksel belirtiler göstermektedir. 

Sabah Gazetesinde Emir Somer, “Gençliğin ölümle dansı: Bonzai” adı yazısında“Böcek ilaçları, aseton, fare zehri ve tiner gibi çok sayıda kimyasal maddenin, bazı bitkilerin yapraklarına püskürtülerek emdirilmesi sonucu elde edilen bonzai kullanıldığında kalp çok hızlı atmaya başlıyor ve kişide dünyadan kopma hissi oluşuyor. Öleceğini düşünerek paniğe kapılıyor ve can çekişmeye başlıyor. O dakikalarda beyninde ve bedeninde yaşadığı krizi yönetebilen kurtuluyor, yönetemeyenler ölüyor” diye ifade ediyor bu ölümcül zehri…

Uyuşturucu kullanımına dair raporlar ve medyaya yansıyan ölüm haberleri, uyuşturucu madde kullanımı ve bağımlılık konusunun ne kadar tehlikeli boyutlara ulaştığını gösteriyor. Bugün uyuşturucunun ve özellikle bonzainin gençliğimizi kuşattığı gün gibi ortadır. 

Devletimiz, kolluk güçleri vasıtasıyla bonzai ve diğer uyuşturucularla mücadele ediyor ve edecektir. Ancak uyuşturucu tacirlerinin okul önlerinde hap satacak kadar pervasızlaştığı ve uyuşturucu kullanımının ortaokullar seviyesine kadar indiği düşünülürse kolluk güçlerinin çabası, gençleri korumak için yeterli olmuyor demektir.

Öncelikle yapılması gereken, uyuşturucu ve uyarıcı madde imal ve ticareti suçunun cezalarının artırılmasıdır.

Eğitim müfredatımızda uyuşturucu madde ve bağımlılık konusuna geniş yer verilmelidir. Okul rehberlik servislerince öğrenciler uyuşturucu madde kullanımının sonuçlarına dair bilinçlendirilmeli, anne-babalar da çocuklarını bağımlılıktan koruma yollarına dair seminerlere alınmalıdır. Çünkü bağımlılıkla mücadelede en büyük rol anne-babalara düşmektedir. Anne-babalar çocukları ile çok yakından ilgilenmeli, girdikleri ortamı, arkadaş çevresini ve çocuklarının yaşadığı değişimleri iyi gözlemlemelidir. Ve şüphelendikleri bir durumda mutlaka uzman yardımına başvurmaları gerekmektedir.

Unutulmamalıdır ki; bonzai sıradan bir uyarıcı, basit bir uyuşturucu, kolay kurtulabileceğiniz bir bağımlılık değildir. Sentetik bir madde olan bonzai, sonu ölüm olan bir zehirdir.

04.12.20014
Hüseyin Hatıl

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol