Öğretmen Diyarı

Geçmişte hapis cezası olan memur olabilir mi?

My Memur olarak memurlar ile alakalı ya da memur adayları ile alakalı her türlü soruları yanıtlamaya devam ediyoruz. Tarafımıza iletilen sorulardan biri hapis cezası olan memur adaylarının memur olarak atanabilip atanamayacağı yönünde oldu. Takipçimiz tarafından bize iletilen bu sorunun cevabını sizler ile paylaşmak isteriz.

Bildiğiniz gibi memur olabilmek için bazı şartların oluşması gerekmektedir. Memurlar ile alakalı her mesele ise 657 sayılı devlet memurları kanunu ile düzenlenmektedir. Devlet memurluğuna alınma ile ilgili şartlara da devlet memurları kanununda yer verilmiştir. Geçmişte hapis cezası olan kişinin memur olup olamayacağı sorusunu ararken yine ilgili kanuna göz gezdirmemiz gerekecek.

657 sayılı devlet memurları kanunun 48/A-5 maddesinde bu soruya uygun olan cevap yer almaktadır. İlgili madde şu şekildedir.

48/A-5 - Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış. Olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, (…)(1) zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.

Yani ilgili maddede de açıklandığı gibi eğer bir kişi kasten bir suç işlemiş ve en az 1 yıl hapis cezası almışa ya da hapis süresine bakılmaksızın affa uğramışsa dahi ilgili koyu renkler ile gösterilmiş olan suçları işleyenler memur olamazlar.

Kaynak: Haber Kaynağı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim