Öğretmen Diyarı

Fotoğrafa dikkat! Hain yaverin sağ omzuna asılı o beyaz ipi Cumhurbaşkanı Erdoğan elleriyle takmıştı. O ipin amacını öğrenince çok şaşıracaksınız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı 15 Temmuz darbe girişiminde yer aldığı iddiasıyla tutuklandı. Yazıcı’nın yanısıra Erdoğan’ın diğer yaverleri ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın yaveri Yarbay Levent Türkkan’ın da hain kalkışmada kilit rol oldukları ortaya çıktı.

GÖZLER YAVERLİK MAKAMINA ÇEVRİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere TSK’daki komuta kademesinin koruma, özel kalem gibi yakın çalışma arkadaşlarının hain kalkışmada bulunmaları gözleri “yaverlik makamının önemine” çevirdi. Koruduğu komutanının adeta gölgesi gibi hareket eden ‘yaverlik’ kurumununun önemine ilişkin en çarpıcı yorum ise emekli Koramiral Can Erenoğlu’ndan geldi. Kendisi de Balyoz mağdurlarından olan ve FETÖ’nün kurduğu kumpas sonucu uzun yıllar cezaevinde kalıp çok sevdiği askerlik görevinden emekliye sevk edilen Erenoğlu bu kutsal makama ilişkin hiç ortaya çıkmamış bir ayrıntıyı açıkladı.

“İHANET EDERLERSE ASSINLAR DİYE”

Yaverlerin üniformasında yer alan ve anne ile bebek arasındaki  kordonu da (yaşam-ölüm bağı) simgeleyen yaverlik kordonlarına dikkat çeken Erenoğlu “Bu kordonlar sadece emir subay ve emir astsubayları ile askeri ataşelerde bulunur. Bu kordonun verilme sebebi ise söz konusu yaver/emir subayının ihaneti ya da komutanını koruyamaması durumunda kendini asması içindir” dedi.

Albay Ali Yazıcı'nın yaverlik kordonunu Cumhurbaşkanı Erdoğan kendi elleriyle takmıştı.

Albay Ali Yazıcı’nın yaverlik kordonunu Cumhurbaşkanı Erdoğan kendi elleriyle takmıştı.

ERDOĞAN KENDİ ELLERİYLE TAKMIŞTI

Cumhuriyet tarihin ‘ilk hain yaverine’ ise Cumhurbaşkanı Erdoğan söz konusu kordonu kendi elleriyle takmıştı. Darbe girişiminde rol aldığı iddiasıyla gözaltına alınan Başyaver Yazıcı ise savcılıktaki sorgusunda suçunu itiraf edip cezaevinde gönderilmişti.

Yaverlik Kurumunun Tarihçesi
Günümüze kadar yaşatılan önemli devlet geleneklerinden biri olan yaverlik, Osmanlı Devleti’nde de çeşitli adlar ve unvanlar altında hizmet vermiş bir kurumdur. Padişah Sultan Abdülaziz’in 1863’te gerçekleştirdiği Mısır gezisi sırasında padişaha eşlik eden, Serasker Fuat Paşa için ilk defa yaver unvanı kullanılmıştır. Osmanlı Sarayı’ndaki Enderun ağalarından biri olan silahtar ağası, padişahın silahını taşımış ve kapıkulu askerleri ile padişah çadırının korumasını sağlamış, saray başyaveri olarak görev yapmıştır. Mustafa Kemal de 1917’de Almanya ziyaretinde Veliaht Vahdettin’e yaver olarak refakat etmiştir. 1923 yılından itibaren de Osmanlı’dan gelen bu köklü kurum devam ettirilerek, başyaver ve yaverler aralıksız Cumhurbaşkanlığında görev yapmışlardır. Bugün ABD, Çin, İngiltere, Fransa, Almanya, Hindistan, Güney Kore ve Japonya gibi köklü ülkeler başta olmak üzere, 90’ı aşkın ülkede devlet başkanlarının yanında yaverler görev yapmaktadır.


Kaynak: Sözcü

SALİH BOZOK İNTİHAR GİRİŞİMİNDE BULUNMUŞTU
Türkiye Cumhuriyeti’nin ‘ilk başyaveri’ Salih Bozok, 10 Kasım 1938 tarihinde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatından dakikalar sonra tabancayla intihara kalkışmış, Dolmabahçe’deki girişimden ağır yaralı olarak kurtarılmıştı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim