Öğretmen Diyarı

 Flaş! Putin Türkiye\'ye sevindirici haberi verdi! İşte detaylar;

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin, açıklama yaptı.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ankara'daki temaslarını sürdürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşen Putin, Erdoğan'la birlikte üst düzey işbirliği konseyi toplantısına katıldı. İki lider, şu sıralar toplatının ardından düzenlenen basın toplantısında konuştu. Sözü ilk olarak Erdoğan aldı. Erdoğan şunları söyledi: "Ticaret açığının giderilmesi konusunda neler yapılabileceğini konuştuk. Şu anda Rusya'dan ülkemize turizm noktasında, Rusya'dan gelenler birinci sıraya yükselmiş durumda. Bunun bu yıl daha da artması bekleniyor.

Nükleer santralle ilgili ÇED raporu tamamlandı. Akkuyu'da gençlerimiz Rusya'da eğitim alıyor. 200 civarında genç Türkiye'ye dönüp bu projeyi götürecekler. Yeni mühendislerimizi de bu ekip yetiştirecek.

Enerjide atacağımız adımlar çok önemli. Bugüne kadar 'Güney Akım' diye geçen ama şu ana kadar şu veya bu nedenlerle engellenen süreçte de bizler bu akşam yaptığımız görüşmelerle dayanışma içerisinde, herhangi bir hukuki neticesi olmayan ama ön mutabakatla tarafların bir çalışma yapıp, süratle kısa zamanda neticelendirip bu ön mutabakatı daha sonra kesin bir mutabakata çevirmek suretiyle bir adım atacağız. Bu adımdan Türkiye olarak doğalgaz açığımızda bizler istifade edeceğimiz gibi Yunanistan sınırında, Türkiye topraklarında bir dağıtım merkezi, bir hat oluşturmayı ve oradan talep neyse bu talebe göre o merkezden cevabın verilmesi noktasında da bir ön mutabakatımız var.

Bölgesel sorunları ele aldık. Suriye ve Irak sorununun değerlendirmesini aramızda yaptık. Bir diğer önemli başlık da Kırım'dı. Kırım Tatarlarıyla ilgili konuyu geniş bir biçimde ele aldık. Kırım halkına bugüne kadar elde edilmeyen hakları vermeye hazırız dediler. Kırım Tatarlarının dilini resmi dil olarak kabul ettiklerini, yerleşimle ilgili sorunlarını gidereceklerini söylediler.

Türkiye ile Rusya arasında karşılıklı güvene dayalı ilişkiler bölge istikrarına da katkıda bulunacaktır."

Ardından söz alan Putin ise şunları söyledi: "Kapsamlı ve yapıcı bir görüşme oldu. Birçok önemli belge imzaladık. Türkiye Rusya'nın en büyük önemli ortaklarından biri. Türkiye piyasasına hem doğalgaz ve petrol ürünleri tedarik ediyoruz. Türkiye'nin enerji ihtiyacını karşılamak için Gazprom'un Mavi Akım boru hattının kapasitesini artırmak için mutabakata vardık. Türkiye'nin talebi üzerine 3 milyar metreküp ilave gaz sağlayacağız.

1 Ocak'tan itibaren doğalgaz fiyatlarında yüzde 6'lık bir indirim sağlayacağız. Finansal alanda da işbirliğimizi geliştiriyoruz."

tgrt

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol