Öğretmen Diyarı

FETÖ soruşturması kapsamında kapatılan özel okullara ve hastanelere ne oldu?

Kaynak::sozcu.com.tr

15 Temmuz darbe girişiminin sonrasında Fethullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) yönelik operasyonlarda pek çok özel okul ve hastane kapatıldı, binlerce eğitim ve sağlık çalışanı açığa alındı. Adeta deprem yaşayan eğitim ve sağlık sektöründe, kapatılan kurumlara el konulması sonrasında, bu kurumların tekrar devlet bünyesinde hizmete girmesi için çalışmalara başlandı.

İşte kapatılan sağlık ve eğitim kurumlarının şimdiki durumları…

KAPATILAN OKULLARIN İSİMLERİ DEĞİŞTİ

imam-hatip

FETÖ soruşturması kapsamında kapatılan okulların bir kısmı da devlet okuluna dönüştürülüyor. Bu kapsamda Ordu’da bir dönem FETÖ’nün en önemli okulu olan ve Milli Eğitim Bakanlığı'na devredilen Sahil Koleji'nin ismi ‘Milli İrade Ortaokulu' olarak değiştirildi. Ordu’nun Fatsa ilçesindeki Dolunay Koleji de İmam Hatip Ortaokulu’na, Altınordu ilçesindeki Boztepe Temel Lisesi ise Halk Eğitim Merkezi’ne dönüştürüldü.Kapatılan okullardaki öğrenciler kapasiteyi zorlayabilir

Bilecik'te mühürlenen Özel Sevgi Çiçeği İlk-Ortaokulu'na Dursun Fakıh İmam Hatip Ortaokulu tabelası takıldı.

OHAL kararnamesiyle kapatılan Manavgat Özel Toros Sema İlkokulu, Ortaokulu, Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi için de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilkokula ’15 Temmuz Şehitleri İmam Hatip Ortaokulu’, ortaokul, Anadolu ve Fen lisesinin bulunduğu binaya ise ‘Fatih Sultan Mehmet Anadolu Lisesi’ adının verilmesi teklif edildi. Konuya ilişkin talep yazısı İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderilirken, talebin onaylanması durumunda toplam 1400 öğrenci kapasiteli okulların 2016- 2017 eğitim öğretim yılında öğretmen atamalarının yapılarak yeni isimleriyle faaliyete başlayacağı belirtildi.

KAPATILAN HASTANELER

FETÖ soruşturması kapsamında ülke genelinde 30’dan fazla hastane kapatıldı. Kapatılan hastanelerden bazıları illerindeki devlet hastanelerine bağlanarak yeniden hizmet vermeye başladı.

KAPATILAN HASTANELERDEN BAZILARI TEKRAR HİZMET VERMEYE BAŞLADI

kapatilan-hastaneler

İzmir:
İzmir Şifa Üniversitesi Bornova Diyaliz Merkezi
Şifa Üniversitesi Bornova Sağlık Uygulamaları Araştırma Merkezi

İzmir'de, 2 sağlık kuruluşu hakkında kapatma kararı verildi. Kapatılan kurumlardan Şifa Üniversitesi'nin Bornova Hastanesi, İzmir Kuzey Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği bünyesindeki Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne, üniversitenin diş fakültesi, Bornova Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'ne, yine üniversitenin Karşıyaka'da bulunan ve şu an hizmet vermeyen polikliniği ise Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi'ne bağlandı.

Konya:
Mevlana Üniversitesi
Mevlana Üniversitesi Dializ Merkezi

Kapatılan bir hastane ile diyaliz merkezi Kamu Hastaneler Birliği’ne bağlı Meram Eğitim Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ne bağlandı. Yapımı son aşamasına gelen 400 yataklı yeni hastane binası ise kadın doğum ve çocuk hastanesi olarak hizmet verecek.

Bursa:
Özel Bahar Hastanesi
Özel Rentıp Hastanesi

15 Temmuz darbe girişimi sonrası çıkarılan ilk OHAL kararnemesiyle kamulaştırılan Özel Bahar Hastanesi, Bursa Devlet Hastanesi’nin Osmangazi; Özel Rentıp Hastanesi ise Yüksek İhtisas Hastanesi’nin Nilüfer ek hizmet binası olarak pazartesiden itibaren hizmete girdi. Bursa’daki diğer kamu hastanelerinden gelen personelin görevlendirildiği her iki hastanede de MHRS Merkezi Hastane Randevu Sistemi kullanılarak, 182 no'lu telefondan veya ayaktan randevu alınarak hasta kabulüne başladı.

FETÖ operasyonlarında kapatılan hastaneler

Erzurum: Özel Erzurum Şifa Hastanesi- Ilıca yolu üzerinde bulunan Özel Şifa Hastanesi, Erzurum Bölge Eğitim Hastanesi’nin Dadaşkent birimi olarak hizmet vermeye başladı.

Gaziantep: OHAL'i kapsayan Kanun Hükmünde Kararnameyle, FETÖ'ye finansman sağladığı gerekçesiyle daha önce kayyum atanan Primer Hastanesi, Kamu Hastaneler Birliği'ne devredilerek, Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi ek binası olarak hizmete başladı.

Van:
Özel İstanbul Kadın Doğum ve Cerrahi Hastanesi

Van’da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) kapsamında kapatılan Özel İstanbul Kadın Doğum ve Cerrahi Hastanesi, Sağlık Bakanlığı’na devredilmesinin ardından Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi İpekyolu ek binası olarak hizmet vermeye başladı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim