Öğretmen Diyarı

FETÖ'CÜ BÜROKRATLAR TARAFINDAN VERİLEN DİSİPLİN CEZALARI AFFEDİLSİN
Daha önce yapılan çeşitli düzenlemelerle 14 Şubat 2005 tarihine kadar verilen disiplin cezaları (kısmen veya tamamen) affedilmişti. Kamu görevlileri yaşanan hain darbe girişimi sonrasında FETÖ'cülerin kamudan tamamen temizlenmesini ve sonrasında geçmiş yıllar içinde FETÖ üyesi bürokratlar tarafından verilen disiplin cezalarının affedilmesini bekliyor.

Disiplin affı bekleyenler

14 Şubat 2005 tarihinden sonra işlenmiş fiil ve hallerden dolayı disiplin cezası almış olan Devlet memurları af bekliyor.

Affedilmesi beklenen disiplin cezalarından bazılarının, bu cezaları almış olan memurlar üzerindeki olumsuz etkileri ise sürüyor. Disiplin cezalarının affedilmesi,  cezası affedilecek olan Devlet memurlarına bazı yararlar sağlayacaktır.

Örneğin;

-Disiplin cezalarının affedilmesi halinde, aylıktan kesme ve kademe ilerlemesinin durdurulması cezası aldıkları için bazı görevlere atanamayanların önündeki engel kalkmış olacak.

-Disiplin cezalarının affedilmesi, naklen atamaya disiplin cezasının varlığının engel gösterilmesi durumunu ortadan kaldıracak.

-Disiplin cezalarının affedilmesi, disiplin cezası aldıkları için kurumlarının özel düzenlemeleri gereği yükselemeyen memurların önündeki engel ortadan kalkmış olacak.

-Disiplin cezalarının affedilmesi, af sonrası işlenecek disipline aykırı ilk fiillerinden dolayı memurların, tekerrür nedeniyle fiilin gerektirdiği cezadan daha ağır ceza alma durumları söz konusu olmayacak.

-Disiplin cezalarının affedilmesi, disiplin cezası almış olduğu için ilave kademe ilerlemesi yapamayan memurların önündeki engeli kaldırmış olacak.

-Disiplin cezalarının affedilmesi, disiplin cezası almış oldukları için, yükselebilecekleri derecenin üstündeki dereceye yükselemeyen memurların üst derecelere yükselmesine imkan sağlayacak.

Af beklentisi arttı

14 Şubat 2005 tarihinden sonra işlenmiş fiil ve hallerden dolayı verilmiş disiplin cezalarının affına ilişkin beklenti, kamu personeline yönelik FETÖ temizliği sonrası daha da arttı.

Devlet memurları;

-daha önce de disiplin affına yönelik düzenlemeler yapıldığı,

-son disiplin affı uygulamasının üzerinden on yıldan fazla bir süre geçtiği,

-14 Şubat 2005 tarihinde disipline aykırı bir fiil işleyen memura verilen disiplin cezası affedilmişken, bir gün sonra aynı fiili işleyen başka bir memura verilmiş olan cezanın olumsuz etkilerinin devam ediyor olmasının eşitlik ilkelerine uygun düşmediği,

-FETÖ’cü oldukları gerekçesiyle görevlerine son verilen/verilecek olan kamu görevlileri tarafından verilmiş olan disiplin cezalarının tartışılır hale geldiği/geleceği,

-FETÖ’ye yönelik alınan tedbirler kapsamında kamudaki bazı personelin görevine son verilmesi nedeniyle, çalışanların motivasyonunu artırmaya yönelik uygulamalara ihtiyaç olduğu

düşüncesiyle, yakın zamanda disiplin cezalarının affına ilişkin düzenleme yapılacağını bekliyor.

Disiplin affına yönelik önceki düzenlemeler

Devlet memurları hakkında;

-23 Nisan 1999 tarihinden önce işlemiş oldukları fiil ve hallerden dolayı verilmiş olan disiplin cezaları 4455 sayılı Kanunla affedilmişti.

-14 Şubat 2005 tarihinden önce işlemiş oldukları fiil ve hallerden dolayı verilmiş olan disiplin cezaları 5525 sayılı Kanunla affedilmişti.

-2 Ağustos 2013 tarihinde yürürlüğe konulan 6495 sayılı Kanunla;  kılık ve kıyafet düzenlemelerine aykırı fiiller nedeniyle verilen disiplin cezalarına istinaden 1 Ocak 1990 tarihinden sonra görevlerine son verilmiş aday memurlar ile 28 Şubat 1997 tarihinden sonra disiplin cezası verilmek suretiyle memuriyetten çıkarılanların yeniden memuriyete dönmelerine imkan tanınmıştı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim