Öğretmen Diyarı

Fazla elektrik tüketene müjde!

Buna göre aylık 130 lira elektrik faturası ödeyen abone, serbest tüketici olup elektriğini istediği şirketten satın alabilecek.

Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), önceki gün 2015 yılında geçerli olacakelektrikte serbest tüketici limitini belirledi. Kurul, 2014 yılı için 4 bin 500 kilovatsaat olanserbest tüketici limitini, 4 bin kilovatsaate düşürdü. Buna göre aylık 130 TL faturası olan abone, elektriğini istediği satıcıdan ve yüzde 10’a kadar daha ucuz temin edebilecek. Bu kararla birlikte 500 bin abone daha serbest tüketici olabilecek.

Gerek doğalgaz gerekse de elektrikte, belirli bir miktarın üzerinde olan aboneler, ihtiyaç duydukları enerjiyi sadece bölgesindeki dağıtıcıdan değil, istediği tedarikçiden satın alabiliyor. EPDK, ‘serbest tüketici’ uygulaması adı verilen sistem gereğince her yıl limitleri yeniden belirliyor. Kurum, süre önce doğalgazda serbest tüketici limitini, 2015 yılı için 100 bin metreküpten, 75 bin metreküpe düşürmüştü.

NASIL YARARLANIR?

Serbest tüketici hakkını kullanmak isteyen abonenin, toptan şirketlerine ya da bulundukları bölgedeki elektrik perakende şirketine başvurması gerekiyor. Abone ile şirket oturuyor, elektrik ilgili pazarlık yapıyor. Abone, diğer tüketicilere göre yüzde 10’a kadar daha ucuza elektrik alabiliyor.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim