Öğretmen Diyarı

Evli Ve Çocuklu Memur İle Bekar Memur Arasındaki Maaş Farkı Ne Kadar Olacak

Aylık net ücretle birlikte ödenen aile yardımı ödeneğinin miktarı ile aylık brüt ücretten kesilen gelir vergisi miktarı üzerinden indirilen asgari geçim indiriminin tutarı, ilgili memurun eş ve çocuk durumuna göre değişmektedir.
1 Ocak 2016 tarihi itibariyle maaş katsayılarının artırılması ve asgari geçim indirimi tutarlarının yeniden belirlenmesi, Devlet memurlarının eş ve çocuklarından dolayı elde ettikleri aylık net gelirin de 15 Ocak 2016 tarihi itibariyle artacağı anlamına geliyor.
Eş durumunun aylık net maaşa etkisi
Devlet memurlarına, gelir elde etmeyen ve sosyal güvenlik kurumlarından aylık almayan eşleri için aile yardımı ödenmektedir. Öte yandan, eşi aktif ücretli olarak ya da bir kurumda ücret karşılığı çalışmayan Devlet memurları ise eşlerinden dolayı asgari geçim indiriminden yararlanmaktadırlar.

Buna göre, eşinden dolayı aile yardımı alan ve asgari geçim indiriminden yararlanan bir memurun aylık net maaşı, 15 Ocak 2016 itibariyle bekar memura göre 214 TL daha fazla olacak.
 
Eş Durumu
 
Maaşa Eklenecek Net Tutar
Bekar
0,00 TL
Evli ve eşi çalışıyor
0,00 TL
Evli ve eşi çalışmıyor
214,24 TL
 
Çocuk durumunun aylık net maaşa etkisi
Devlet memurları, aile yardımına müstahak çocuklarından dolayı aile yardımı almakta ve ayrıca bu çocuklardan dolayı asgari geçim indiriminden yararlanmaktadırlar.
Ancak, aylık brüt ücret üzerinden hesaplanan gelir vergisi tutarının, ilgili memurun yararlanabileceği asgari geçim indirimi tutarından daha az olduğu durumlarda, memurun bazı çocuklarından dolayı asgari geçim indiriminden yararlanması mümkün olamamaktadır.
Öte yandan, eşinden dolayı asgari geçim indiriminden yararlanan memur hakkında en çok 3 çocuk (bazı memurlar en çok 2 çocuk için kısmen) için, eşinden dolayı asgari geçim indiriminden yararlanamayan memur hakkında ise en çok 5 çocuk (bazı memurlar en çok 3 çocuk için kısmen) için asgari geçim indirimi uygulanabilecek.
 
Buna göre, çocuklarından dolayı aile yardımı alan ve asgari geçim indiriminden yararlanan bir memurun 15 Ocak 2016 net maaşı, aile yardımından yararlanabilecek çocuğu olmayan memura göre daha fazla olacak. (en çok 195 TL daha fazla olur).
 
Çocuk Durumu*
 
Maaşa Eklenecek Net Tutar
Çocuk yok
0,00 TL
1 çocuk, 72 aydan büyük
40,73 TL
1 çocuk, 72 aydan küçük
62,94 TL
2 çocuk, 72 aydan büyük
81,47 TL
2 çocuk, biri 72 aydan küçük biri büyük
103,67 TL
2 çocuk, 72 aydan küçük
125,87 TL
3 çocuk, 72 aydan büyük
128,38 TL
3 çocuk, biri 72 aydan küçük ikisi büyük
150,58 TL
3 çocuk, ikisi 72 aydan küçük biri büyük
172,78 TL
3 çocuk, 72 aydan küçük
194,99 TL
 
Sadece 3 çocuğa göre tablo hazırlanmış olup, çocuk sayısı daha fazla olan personelin; aile yardımı ödeneği kapsamında olan çocuklarından dolayı aile yardımı alabileceği; bu çocuklar için asgari geçim indiriminden ise sadece bazı memurlar (gelir vergisi tutarı toplam agi tutarından fazla olanlar) yararlanabilecektir.
 
Kaynak: www.memurunyeri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol