Öğretmen Diyarı

EV VE TAŞIT ALACAKLARA MÜJDE


Vatan'da yer alan habere göre TCMB'nin mayıs ayından itibaren azalan belirsizlikler ve risk primi  göstergelerindeki iyileşme sonucunda politika faizini düşürmesi sonrasında,  bankalar da fonlama maliyetlerinin gerilemesiyle tüketicilere kullandırdığı kredi  faiz oranlarını indirmeye başladı. 
 
Ocak ayında yapılan güçlü faiz artırımının etkisiyle konut, taşıt,  tüketici ve ticari kredi faiz oranları ortalama 200 baz puan yükselmişti.  TCMB'nin mayıs ayından itibaren politika faizinde indirime gitmesiyle düşüşe  geçen ticari kredi faizleri, yıllık ortalama yüzde 15,42'den 200 baz puan  azalarak yüzde 12,65'e geriledi. 
 
Taşıt, konut ve tüketici kredi faizlerinde de ticari kredilere benzer  oranda gerileme görülürken, taşıt kredi faizleri yüzde 15,28'den 12,75'e, konut  kredi faizleri yüzde 13,71'den 11,51'e ve tüketici kredi faizleri de yüzde  15,86'dan 13,88'e düştü. 

Analistler, TCMB'nin politika faizini mayıs ve haziran aylarında  toplam 125 baz puan indirmesiyle TL cinsi mevduat faiz oranının yılın ikinci  yarısında azaldığını hatırlatıyor. TCMB'nin temmuzdaki toplantıda da 50 baz puan  daha indirim kararının ardından TL cinsi mevduat faizlerinde gerilemenin  süreceğini kaydeden analistler, TCMB'nin faiz koridorunun üst bandını yüzde 12'de  bırakarak esnekliğini korumasının ise kredi faizlerinde aşağı yönlü hareketi  sınırladığına dikkati çekiyor. 

Kaynak: \"Haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim