Öğretmen Diyarı

Eski YÖK Başkanı\'na yeni görev

 

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, bu atama uzun süredir planlanıyordu ancak beklendi. Beklenmesinin en önemli nedeni, Başbakan Davutoğlu'nun büyük önem verdiği akademik personele zam konusuydu. Çetinsaya'nın ataması akademik personele zam yapılması ile ilgili düzenlemenin Meclis'ten geçmesi ve Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmasının ardından yapıldı.

 

Çetinsaya, Davutoğlu'na yakın bir isim olarak biliniyor. İkili daha önce, İstanbul Şehir Üniversitesi ve Bilim ve Sanat Vakfı'nda birlikte çalışmıştı.

 

Aljazeera'nın edindiği bilgiye göre, Çetinsaya Davutoğlu'nun özellikle yüksek öğretim ve akademi dünyası ile ilişkilerinde en yakın isim olacak. Orta ve uzun vadede ise, hükümetin başta 2023 hedefindeki projeler konusunda aktif rol üstlenecek.

 

10 Aralık 2011 tarihinde 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından YÖK Başkanlığına atanan Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya’nın görev süresi 2016'da doluyordu. 

 

Çetinsaya kimdir?

 

YÖK Başkanı'na yeni görev © [Fotoğraf: Anadolu Ajansı-Arşiv] YÖK Başkanı'na yeni görev

1964 İstanbul doğumlu Çetinsaya Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden 1985'te mezun oldu. Ankara Üniversitesi, University of Manchester Orta Doğu Araştırmaları Bölümü, Hacettepe Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü'nde çalışan Çetinsaya 2005'te profesör oldu. Çetinsaya'nın  "Osmanlı ve Osmanlı ve Modern Türkiye Tarihi, Ortadoğu Tarihi ve Siyaseti ve Türk Dış Politikası" alanlarında ulusal ve uluslararası birçok makalesi bulunuyor. 

 

2008-2011 yılları arasında  İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörlüğü görevini de yürüttü. 

 

Kaynak: Al Jazeera

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol