Öğretmen Diyarı

Eski Başkan\'a \'kitapçıklar neden imha edildi\' sorgusu

SAFURE CANTURK


ÖlçmeSeçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlık görevi dün itibariyle sona eren Prof. Ali Demir, 2010 KPSS soruşturması kapsamnda ifade verecek. Savcılık, Demir'e KPSS soruşturmasında en önemli delil niteliği taşıyan soru kitapçıklarının, neden ve kimlerin isteğiyle yakılarak imha edildiği sorulacak. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından ÖSYM Başkanlığı'na atanan Prof. Ömer Demir, bugün görevine resmen başlayacak.

Soruların çalındığı ve sızdırıldığı iddiasıyla 5 yıldır süren 2010 KPSS soruşturmasında ifade listesine ise dün itibariyle görev süresi biten ÖSYM Başkanı Prof. Ali Demir de eklendi. Savcılığın ÖSYM'de yaptığı incelemede, 2010 yılı KPSS'sine ilişkin soru kitapçıkları 'arşivde yer olmadığı' gerekçesiyle imha edilirken, daha önceki soru kitapçıklarının ise hala arşivde bekletildiği öğrenildi. Olay KPSS soruşturmasını yürüten savcının değişimiyle ortaya çıktı.

Eski Başsavcıvekili Şadan Sakınan'ın, delil olarak şüpheli adayların kitapçıklarını adli emanete alması gerekirken ÖSYM'ye teslim edildiği tespit edildi. Yeni savcı kitapçıkları ve cevap anahtarlarını isteyince, dönemin ÖSYM Başkanı Demir "Soruşturma açısından bir sakıncasının bulunmadığının belirtilmesi üzerine YÖK Başkanlığı'nın oluru ile sınav evrakı yakılarak imha edildi" cevabını verdi.

\"Sabah\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim