Öğretmen Diyarı

Erkek Memurlar Kıyafet Serbestliği Bekliyor!

Kadın memurlara ve öğrencilere getirilen kıyafet serbestliğinin ardından erkek memurlar da kılık ve kıyafet serbestliği getirilmesini talep ediyor. Birçok memur, kurumlarına kravatsız gidiyor ancak yasal düzenleme henüz yapılmış değil!

GAZETEKAMU / ÖZEL HABER - ZEKİ KARA

 

Kadın memurlara ve öğrencilere getirilen kıyafet serbestliğinin ardından erkek memurlar da kılık ve kıyafet serbestliği getirilmesini talep ediyor. Birçok memur, kurumlarına kravatsız gidiyor ancak yasal düzenleme henüz yapılmış değil!

 

Öğrencilere Serbest Kıyafet Getirildi!

 

27.11.2012 tarihli ve 28480 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine DairYönetmelikle öğrencilere kıyafet serbestliği getirilmiştir.

 

Madde 3–(1) 4üncümaddede yer alan sınırlamalar dışında okulöncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde kılık ve kıyafet serbesttir.

 

(2)Öğrenciler, okul, sınıf veşubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanamaz. Ancak, velilerin en az yüzde altmışının muvafakatiyle, MillîEğitim Bakanlığına bağlıözel kurumlara ait okulöncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde 4üncümaddede yer alan sınırlamalara uyulmak kaydıyla, okul yönetimlerince okul kıyafeti belirlenebilir.

 

(3) Okulöncesi, ilkokul, ortaokul ve liseöğrencileri, yaşgrubuözelliklerine uygun, temiz ve düzenli bir kıyafet giyer.

 

Kadın Memurlara Serbestlik Getirildi!

 

08.10.2013 tarih ve 28789 sayılı Resmi Gazete’de Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu yönetmelik ile birlikte kamuda başörtüsü yasağı kaldırılmıştır.

 

Demokrasi Paketiyle Erkek Memura Müjde Verilecekti?

 

Takım elbise, kravat zorunluluğunun kaldırılması, saç, sakal, bıyık ve favorinin uzunluğu gibi, erkeklerin şekline yönelik sınırlamalara son verileceği şeklinde basında önceki yıllarda haberler çıkmıştı. Ancak 2015 yılına gireceğimiz şu günlerde erkek memurlara hiçbir müjde verilmiş değil. Sendikaların bu konuda büyük desteği var ancak yasal düzenleme konusunda henüz bir açıklama yok.

 

1982 Yönetmeliği Değiştirilmelidir!

 

16/7/1982 tarihli ve 8/5105 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliği artık eskimiştir. 2023’e giden yolda yeni bir kılık ve kıyafet yönetmeliği çıkarılması şart olmuştur. Erkek memurların kılık ve kıyafetinin tanımlanması çağdaş bir toplum düzenine uymamaktadır.

 

Madde 5 – 2’nci maddede sözü edilen personelin kılık ve kıyafette uyacakları hususlar:

 

b. Erkekler;

 

Elbiseler temiz, düzgün, ütülü ve sade; ayakkabılar kapalı, temiz ve boyalı giyilir. Sandalet veya atkılı ayakkabı giyilmez. Bina içinde ve görev mahallinde baş daima açık bulundurulur. Kulak ortasından aşağıda favori bırakılmaz. Saçlar, kulağı kapatmayacak biçimde ve normal duruşta enseden gömlek yakasını aşmayacak şekilde uzatılabilir, temiz bakımlı ve taranmış olur. Hergün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılmaz. Bıyık tabii olarak bırakılır, uzunluğu üst dudak boyunu geçemez. Üstten alınmaz, yanlar üst dudak hizasında olur, alt uçları dudak hizasından kesilir. Kravat takılır, kravatı örtecek şekilde balıkçı yaka veya benzeri süveterler giyilmez. Hizmet gereğine uygun olarak verilmişse tek tip elbise giyilir.

 

Sivil İtaatsizlik Eylemleri Sürüyor!

 

Birçok sendika, sivil itaatsizlik eylemlerini sürdürüyor. Memur Sen , geçen yıl Ekim ayında hükümete 12 milyon 300 bin imzalı dilekçeyle kamuda kılık kıyafet serbestliğinin getirilmesini istemişti. Memur Sen üyeleri 18 Mart 2013’ten beri sivil itaatsizlik eylemlerini sürdürüyor. Sendikaların alınmış kararlar doğrultusunda kravatsız ve ceketsiz olarak kurumlarına giden memurların dışında sendikalı olmayan memurlar da bu eyleme destek vermektedir.

 

*Kamuda çalışan memurlar için yeni bir kılık-kıyafet yönetmeliğinin çıkarılması, kadın ve erkek memurlar için çağa uygun bir düzenleme yapılması demokrasi ve çağdaşlaşma adına sevindirici olacaktır. Türkiye’nin daha fazla demokrasiye ve demokrasi paketlerine ihtiyacı vardır.

 

gazetekamu.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim