Öğretmen Diyarı

Erkek memurlar için kıyafet kısıtlaması kalkacak

İSA YAZAR


Bunun için 12 Eylül askeri darbe yönetiminin eseriolan yürürlükteki Kılık Kıyafet Yönetmeliği değiştirilecek. Yeni yönetmelikle erkek memurlar için konulan kimi yasaklar da kalkacak. Bıyık tarifi,favori ve saç uzunluğu gibi kısıtlamalar tarihekarışacak. Yine kadınlar için topuklu ayakkabıyasağı da kaldırılacak. Yönetmelik kamuda kılıkkıyafet ve başörtüsünün çerçevesini çizecek. Çerçeve belirlendiğinde, tartışmaların biteceğibelirtiliyor.


Çalışma Bakanlığı'na bağlı Devlet Personel Başkanlığı, yeni kılık kıyafet yönetmeliğine ilişkin çalışmasınabaşladı. Yeni yönetmeliğe ilişkin ipuçları veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yönetmelikte erkekler için de kısıtlayıcı hükümlerin kaldırılacağını açıkladı. Çelik, "Kadın ve erkek ayırımı yapmadan genel düzenleme yapmak daha doğru. Erkeklerle ilgili de bir sürü gereksiz düzenleme var. Faulü şöyle vs. Bayanın hangi ayakkabıyı giyeceğinden bana ne. Masaya geldiğinde çerçeveyi belirleyeceğiz." dedi.


Zaman'a konuşan Çelik, başörtüsü yasağının kalkmasıyla birlikte bir kuralsızlığın da söz konusuolmayacağını anlattı. Yapılacak düzenleme ile çarşaf ve benzeri tartışmaların önüne geçileceğini kaydetti. Çelik, "Kılık kıyafette bir çerçeve olacak. Kamuda layüsel olur mu? Bu çerçevede gerek erkekler gereksekadınlar için gereksiz şeyleri ortadan kaldırmak gerekir. Mutlaka kamu disiplini içerisinde bir düzenlemeyapılacak. Yapılacak düzenlemede hak ihlalleri ortadan kaldırılacak. Yüzü görünmesin, gözü görünmesin böyle olur mu? Burada hak gözüyle bakmak lazım. Hak gözüyle bakıyorsan bir problem yok." diyekonuştu.


Mevcut yönetmelikte erkekler için de kısıtlayıcı hükümler bulunduğuna dikkat çeken Çelik, bu tür gereksiz düzenlemelerin de kalkacağını bildirdi. Halen geçerli olan 12 Eylül ürünü yönetmelik, erkeklerleilgili olarak favori uzunluğundan bıyık tanımına kadar pek çok tanım içeriyor. Yönetmelikte, "Kulakortasından aşağıda favori bırakılmaz. Saçlar, kulağı kapatmayacak biçimde ve normal duruşta ensedengömlek yakasını aşmayacak şekilde uzatılabilir, temiz bakımlı ve taranmış olur. Her gün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılmaz. Bıyık tabii olarak bırakılır, uzunluğu üst dudak boyunu geçemez, üstten alınmaz, yanlar üst dudak hizasında olur, alt uçları dudak hizasından kesilir..." gibi ifadeler yer alıyor.

 
\"Zaman\"
 
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim