Öğretmen Diyarı

Engelli Anne Ve Kızı Yardım Bekliyor
Kızıltepe’nin Cumhuriyet Mahallesi'nde ikamet eden Solhan ailesinin durumu yürekleri burkuyor. Gözleri görmeyen 55 yaşındaki Peyruze Solhan, yatalak olan 24 yaşındaki kızının tedavisinin yapılması için hayırseverlerden yardım

istedi. Eşini yıllar önce kaybeden anne Solhan, 6 çocuğu ile yaşam mücadelesi veriyor. Geçimini bakıcı maaşı ile yapan anne Solhan, hem kendisinin hem de kızının tedavi olması halinde iyileşebileceklerini söyleyerek, İstanbul veya Ankara gibi illerdeki bir hastanede tedavi olmak için yetkililerden yardım istediğini söyledi.

6 ÇOCUĞU İLE ORTADA KALDI

Yıllardan beri 6 çocuğuna hem anne hem babalık yapan Solhan, 4’ü erkek ve 2 kız çocuğuyla beraber tek gözlü evde hayata tutunmaya çalışıyor. Yatak odası, tuvalet, banyo ve mutfak olarak aynı odayı kullanan Solhan ailesinin durumu yürek burkuyor. 3 ayda bir aldığı özürlü maaşı dışında geliri olmayan anne Solhan, 6 çocuğuyla beraber komşularının yardımlarıyla ayakta durmaya çalışıyor. Yürek burkan dramın baş kahramanı olan Peyruze annenin en büyük korkusu gözü gibi baktığı çocuklarının ilerleyen yaşlarda yoksulluk ve sahipsizlikten dolayı art niyetli çetelerin tuzağına düşerek birer canavar haline gelmesi. Anne Solhan, “Çocuklarıma hem anne hem baba görevine soyundum. Çok zor şartlarda yaşıyoruz. 3 ayda bir aldığım özürlü maaşı dışında gelirim yok. O da bize ve çocukların okumasına yetmiyor. Çocuklarımın kötü yola düşmesini istemiyorum. Sokaklarda tiner çeken, molotof atan çocuklar var. Benim çocuklarımın onlar gibi olmasını istemiyorum. Bu çocuklar büyüdüğünde onları bu hayat şartlarında nasıl kontrol edebilirim? Ben şu an onlara annelik sevgisinden başka bir şey veremiyorum. Benim hayatım çilelerle geçti, çocuklarım benim gibi olmasın. Bir anne olarak mücadele ediyorum ve edeceğim de. Ama nereye kadar? Sayın devlet büyüklerimden, iş adamlarından, hayırseverlerden bu çocuklara sahip çıkmalarını istiyorum” dedi.

"ELİMİZİ TUTACAK BİRİLERİNİ İSTİYORUZ"

Kızını 3 yıl önce evlendirdiklerini ancak bir kaza sonucu yatalak kalan kızının eşi tarafından terk edildiğini belirten anne Peyruze Solhan, ona da kendisi bakmak zorunda olduğunu söyledi. Solhan, “Kızımın daha önce bir sakatlığı yoktu. Onu evlendirdik. Ancak geçirdiği bir kaza sonucu sakat kaldı. Kızımın bu hale düşmesinden sonra kızımın eşi ve eşinin ailesi onu bize geri gönderdi. Kızımı doğru dürüst tedavi etseydiler, bu halde olmazdı. Buradaki hastaneye götürdüğümüzde bize tam teşekkülü bir rehabilitasyon merkezinde yürüyebileceğini söylüyorlar. Bu konuda geçimimizi biz zor sağlıyoruz nasıl gidip onları tedavi edebileceğim. Allah rızası için yetkililerden elimizi tutacak bize yardım edecek birilerini istiyoruz” diye konuştu.

Kızının resmiyette halen evli göründüğünü anlatan anne Solhan, “Eskiden kızım bana bakıyordu. Ama şimdi ben kızıma bakmak zorunda kaldım. Allah yardımcımız olsun” şeklinde konuştu.

Kendisinin gözlerinin görmediğini anlatan Solhan, Mardin’de gittiği doktorların gözlerinin görmesi için ameliyata ihtiyacı olduğunu söylediklerini ifade ederek, “Benim de gözlerimde sorun var. Yüzde 1’lik bir oranla ancak görebiliyorum. Buradaki doktorlar bir araştırma hastanesinde ameliyat olursam iyileşebileceğimi söylediler. Keşke benim de imkanım olsaydı da gidip ameliyat olup çocuklarımı güzel bir şekilde yetiştirebilseydim” ifadesini kullandı.

24 yaşındaki Birgül Özmen ise tedavi görmesi için yardımseverlerden yardım isteyerek, “Hem kendime hem de anneme bakınca içim burkuluyor ama elimizden yapacak bir şey gelmiyor. İnşallah biri bize yardımcı olur da ikimiz de tedavi oluruz” dedi.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol