Öğretmen Diyarı

Enflasyon Rakamlarına Göre %2,37 Refah Payı Aldı!
 Memur sendikaları adına hükumet ile yetkili sendika MEMUR SEN arasınad varılan anlaşma neticesinde memurlara 2016 yılı için öngörülen zam oranına eklenen madde ile enflasyon rakamlarının verilen zam oranını aşması durumunda farkın maaşlara yansıtılması kararlaştırılmıştı.

Hükumet ile varılan toplu sözleşme anlaşmasında 2016 yılının ilk altı ayı için % 6'lık bir zam öngörülmüş, ilk altı ayda enflasyonun % 6'yı geçmesi durumunda da farkın memurlara zam şeklinde maaşlara yansıtılarak ödenmesi karara bağlanmıştı. TÜİK 2016 Haziran ayı enflasyonunu açıklayınca memurların ek zam beklentisi de boşa çıktı. Çünkü TÜİK rakamlarına göre ilk altı aylık rakamlar belirlenen oranın altında kaldı. Türkiye İStatistik Enstitüsü ilk altı ayda yüzde 3,63 gibi bir değer açıkladı. 

Zamlara ilişkin olarak 2016-2017 toplu sözleşmesindeki hüküm şöyle;

"b) 2016 yılı Haziran ayı endeksinin 2015 yılı Aralık ayı endeksine göre altı aylık değişim oranının 5 inci maddenin birinci fıkrasında 2016 yılının birinci altı aylık dönemi için öngörülen %6 oranını, aşması halinde, ....katsayılar, ...söz konusu on iki aylık veya altı aylık dönemlere ilişkin enflasyon rakamının ilan edildiği ayın 1'inden geçerli olmak üzere aşan kısım kadar artırılır."

Memurların Temmuz maaşlarına enflasyon farkı oranında zam beklentisi yukarıda açıklanan TÜİK verileri ile hayal oldu. Bu rakamlara göre memur enflasyondan fazla zam almış oluyor. Yılın ilk altı ayı için verilen % 6 lık zamdan enflasyon değeri çıkartılınca 6-3,63= 2,37 gibi bir oranda refah payına tekabül ediyor. Bunun kısa açıklaması memurların 2016 yılı ilk 6 ayında % 2, 37 oranında zenginleştiğidir.

Hal böyle olunca TÜİK tarafından yapılan enflasyon değerlendirme araçlerı ve enflasyon sepetine alınan ürünler gündeme geliyor. TÜİK verileri memurlar tarafından gerçekçi bulunmuyor. 

Bu verilerden de anlaşılacağı gibi Temmuz maaşına toplu sözleşme hükümleri gereği anlaşmaya imza atılan oranda zam yapılacak. Yani memurlar Temmuz maaşında %5 zam görecek. Kaynak: İHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim