Öğretmen Diyarı

EN İYİ SERİNLETEN YAZ SEBZESİ SALATALIK

Yüksek su içeriğine sahip, besin öğeleri ve antioksidan açısından zengin olan sebze ve meyveler, sıcak havaların sağlık üzerindeki olumsuz etkilerini hafifletmede etkili oluyor. Diyetisyen Şebnem Kandıralı, sıcak havalarda sağlığı korumaya yardımcı olan bu sebze ve meyveler hakkında bilgi verdi.

 

Karpuz: % 92 sudan oluşur. Yağsız, kolesterolsüz, çok düşük sodyumlu, düşük kalorili, iyi A vitamini ve yüksek C vitamini kaynağıdır.

\"En

Kavun: % 90 sudan oluşur. Yağsız, kolesterolsüz, sodyumsuz ve düşük kalorilidir. İyi potasyum, A ve C vitamini kaynağıdır.

\"En

Narenciye: Greyfurt % 91 sudan oluşur. Yağsız, kolesterolsüz, sodyumsuzdur. İyi C vitamini, yüksek potasyum kaynağıdır. Yarım greyfurt bir yetişkinin günlük C vitamini ihtiyacının % 80’nini karşılar. Portakal % 87 sudan oluşur. Yüksek C vitamini, iyi folat ve lif kaynağıdır. Limon % 90 sudur, antioksidandır, enfeksiyonlara karşı savaşır, yüksek C vitamini içerir.

\"En

En iyi serinleten yaz sebzesi salatalık

Salatalık: Sodyumu, yağı ve kalorisi düşüktür. K vitamininden zengindir. Çoğunlukla sudan oluşur (% 96). Ortalama bir boy salatalık sadece 15 kaloridir. Salatalık harika bir yaz serinleticisi görevi görür.

\"En

Turp: % 95 sudur. C vitamini, potasyumun, demir, kükürt ve iyottan zengindir.

\"\"

Marul: % 96 sudan oluşur. İyi bir C vitamini, demir, folat, lif, beta karoten kaynağıdır.

\"En

Roka: Antioksidandır, 100 gram taze yaprakları sadece 25 kalori içerir. Çok iyi folat, mükemmel A ve K vitamini kaynağıdır, kemik sağlığı için yararlıdır. İyi C vitamini, B kompleks grubu vitaminler, bakır ve demir içerir.

\"En

 

Nane: Antioksidan ve diyet lifinden zengindir. İnanılmaz soğutucu ve rahatlatıcı etkisi vardır. Uzun yıllardır zihni ve bedeni yatıştırmak için kullanılır. Analjezik (ağrı kesici) etkisi vardır, kalp hızı ve kan basıncı kontrolünü sağlayan mineralleri içerir. Aynı zamanda hazımsızlığı ve inflamasyonları (iltihaplanma) rahatlatmada yardımcıdır.

\"En
 

 

 

 

hurriyetaile.com

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim