Öğretmen Diyarı

Emekli öğretmen dolandırıcılıktan yargılanıyor

Nurettin KURT


Akyazı'da kendini 'Şeyh' olarak tanıtan Zekeriye K. ile Ankara'daki müridi emekli öğretmen Türkan B., dolandırıcılık iddiasıyla yargılanıyor.


Bir üniversitede dekan olan Prof. Dr. S.G.A.'nın şikayeti üzerine 2 şüpheli hakkında, 'dini inanç ve duyguların istismarı suretiyle dolandırıcılık' suçlamasıyla dava açıldı. Ankara 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davada, 10 yıl boyunca yaklaşık 500 bin lira para, 50 bin lira değerinde ziynet eşyası, Ankara'da dairesinden satışıyla elde edilen parayı şüphelilere kaptırdığını beyan eden dekan, ifadesinde şu iddialarda bulundu:


'KIZIN ÇOK ACI ÇEKER'


"Türkan B. ile çocuğumun ana sınıfı öğretmeni olduğu dönemde tanıştık. Beni, Akyazı'daki cemaatten Zekeriya K. ile tanıştırdı. Cemaatin etkinliklerine katıldım. Hasta olan kızımın sağlığı için yüksek miktarlarda zekat vermem gerektiğini, yoksa kızımın acı çekeceğini söylediler. 2004'ten 2011'e kadar düzenli olarak 5 bin ila 20 bin lira arası değişen rakamlarda para verdim. Kızım 2011'de hayatını kaybetti. Bu defa kızımın öbür dünyada çok acı çektiğini, yüklü bir zekat vermem gerektiğini söylediler. Ankara'daki dairemi sattım, o parayı da kendilerine verdim. Ancak son yıllarda Türkan'ın lüks ciplere bindiğini, çocuklarına lüks kıyafetler aldığını, çok lüks tatiller yaptığını fark edince durumu anladım şikayetçi oldum." Davanın geçen hafta yapılan duruşmasında, başka mağdurlar da olduğu ortaya çıktı. Aralarında doktor, avukat, bankacı, öğretmen, mühendis ve işkadınlarının bulunduğu çok sayıda yüksek eğitimli ve maddi durumu iyi ismin aynı yöntemle dolandırıldığı iddiası da gündeme geldi.


İki şüpheli de suçlamaları reddetti. Türkan B., "Bana borcu vardı, o paraları aldım, kendisini dolandırmadım" dedi. Mahkeme, Zekeriya K. ve Türkan B. hakkında yurt dışına çıkış yasağı ve haftada 3 gün karokala gidip imza atmayı kapsayacak şekilde adli kontrol şartı konuldu.


Şeyh yanınızda siz cennette


BİR başka mağdurun aktarımına göre, Türkan B. ev toplantılarında katılımcı kadınlardan, "Öbür dünyaya hiçbir şey götüremeyeceksiniz. Öldüğünüzde mezara konurken şeyhimiz yanınıza gelecek ve sizin adınıza şahitlik yapacak. O yüzden korkmayın, cennete gideceksiniz" sözleriyle para topluyordu.

Hürriyet
 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol