Öğretmen Diyarı

Elektrik Kesintisinin Sebebi Belli Oldu

Türkiye’nin hemen her yerinde büyük sorunlara yol açan ve sabah saatlerinden beri çözülemeyen elektrik kesintisi ile ilgili olarak yetkililer şu açıklamalarda bulundu. Resmi olmayan açıklamalara göre Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) sorunun elektrik nakil hatlarından kaynaklandığını ve bir çok bölgede ekeltrik kesintisi meydana getirdiğini bildirdi. 

Sosyal medya üzerinden paylaşım rekorları kıran elektrik kesintisi ile ilgili fotoğraflar ülkenin dört bir yanından geliyor. Elektrik nakil hatlarındaki bu sorunun ne zaman çözüleceği söylenmezken yurdun batı kesimlerinden itibaren elektrik verilmeye başlandı. Şu an İstanbul ve Trakya’ya elektrik bağlanmış durumda. Fakat diğer taraflara henüz bir bağlantı yapılamıyor.Yetkililer açıklama yapmaktan çekinirken temkinli yaklaşıyorlar olaya.

TANER YILDIZ AÇIKLAMASI:

Bakan Taner Yıldız da yaptığı açıklama da şebeke diye adlandırılan sistemde çökme meydana geldiğini belirtti. İzmir'deki santrallerin devre dışı kalmasıyla sistemde oluşan dengesizlik çökertti sistemi. Sorunun kısmi de olsa çözülmüş gibi görünüyor fakat halen ciddi bir şekilde hastaneleri de etkileyecek şekilde kesintiler devam ediyor.

Kesinti olan iller:

İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Balıkesir, Kırklareli, Muğla, Bursa, Adana, Bitlis, Çanakkale, Hatay, Denizli, Eskişehir, İzmit, Bilecik, Sakarya, Düzce, Konya, Samsun.

DOĞALGAZ DAĞITIM ŞİRKETLERİNDEN UYARI:
Türkiye genelinde yaşanan elektrik kesintisi nedeniyle, kombinizin zarar görmemesi için sigortasını kapatın ve elektrikler gldiğinde 15dk. kombinizi açmayınız şeklinde acil uyarı mesajları tüm abonelerin telefonlarına gönderildi.

Durum çok ciddi her an yeni kesinti veya güç arttırımından dolayı evlerde ve cihazlarda sorunlar yaşanabilir. Lütfen elektrikli cihazlarınızı kapatınız. Elektrikler düzene girdiğinde haberimizden ulaşabilirsiniz.

Elektrik verilen iller:

Ankara ve İstanbul'un yüzde 15'ine elektrik verilmeye başlandı,

Ankara'da metroya elektrik verildi,
Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne elektrik verildi,
Erzurum’da 70 dakikalık kesinti yaşandı.

İlk aşamada Türkiye'nin yüzde 40'na elektrik kısa bir süre içerisinde gelebilir.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim