Öğretmen Diyarı

Ekonomik Krizin Sebebi Üniversiteler

 Bir süredir süre gelen sayın Cumhurbaşkanı, başbakan ve merkez bankası arasındaki gerginlik hat safaya ulaşmış durumdadır..Bir taraf faizierin düşürülmesini, diğer taraf farklı düşünüyor..

Bugün Merkez Bankası başkanı Sayın Erdem Başçı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a konuyla ilgili bir brifing verecek. Tabi İkisinin de bu faizlerle ilgili farklı düşünceleri olduğu için burada Erdem Başçının fırça yemesi de söz konusu olabilir. Umarız ki iki taraf da yapacakları güler yüzlü basın açıklamasıyla piyasaları biraz rahatlatırlar..


  Peki ne oluyor da bu ekonomik kriz meselesi Türkiye’nin peşini bırakmıyor ? Burada biraz daha derinlemesine bir analiz yapmak gerekmektedir.  Yine burada en temel problem eğitim sistemimiz olarak görülmektedir. İlköğretim, orta öğretim ve üniversitelerde eğitim sistem içler acısı bir hale gelmiştir..Kişilik analizi ve alan bilgisi sorgulanmadan atanmış yüzbinlerce öğretmen ve bir okadar da bu sayıda emekli olmuş öğretmenlerin Türk Eğitim Sistemine ne kattığı sorgulanmalıdır..

Ülkemiz artık tecavüzler ve kadın cinayetleriyle anılan bir ülke konumuna getirlmiştir..Survivor’daki şortlu kızları izledikten sonra bile tecavüze yeltenen milyonlarca insandan bahsetmek mümkün hale gelmiştir ne acı ki..Kim yetiştirdi bu canileri..? Uzaydan gelmedi ya... Oldukça fazla sayıda öğretmenin  savunma olarak ‘’Canım ailesi öyle yetiştirmiş ben ne yapabilirim ?’’şeklinde açıklama yapması vicdanlara darbe üzerine darbe vurmaktadır..Öğretmenin zaten asıl görevi bu tip çocukları eğitip topluma kazandırmaktır..Bunu bilerek bu mesleği seçmediniz mi siz ? Uslu ve zeki öğrencilerle ders işlemeyi adet edinmiş bir öğretmen milletimiz var bizim..

’’Yorulmayayım, yıpranmayayım, ötekilerinin canı cehenneme, maaşımı alayım, emekli olayım’’ gibi standart bir memur zihniyeti..Zaten bu ülkeyi bu hale getiren tembel masa başı memur kitlesi olmadı mı ?


  Gelelim üniversitelere..Hasbel kader ilköğretim ve ortaöğretimde iyi eğitim alabilmiş sınırlı sayıda öğrenciler  İyi üniversitelerimizde iyi bölümlere yerleşebilmektedirler. Fakat bunları burada farklı sürprizler bekliyor olacaktır.  

Bunları sıralayacak olursak :

1- Ülkemizin bir gerçeği olan ‘’Akademik Akrabalık’’

2-’’Ne için okuduğunu bilmemek’’

3- Bilim ve Teknoloji üretememek..Evet bu son madde ülkenin içerisinden bir türlü çıkamadığı ekonomik krizin ana maddesidir..Üniversitelerimizde ne yazık ki dünya çapında  hiçbir bilimsel ve teknolojik buluş yapılmamaktadır..

Dünya çapında sanayileşemememiz ve kalkınamamamızdan bilim ve teknoloji üretmeyen üniversitelerimiz sorumludur.  Hal böyle olunca diğer ülkelerle rekabet edecek hiçbir yeni ürün ortaya koyamadığımız için ekonomik kriz bizi sürekli tehdit etmektedir.

 

mebmedya.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim