Öğretmen Diyarı

Ek Göstergelerin Arttırılması Mecliste

CHP Manisa Milletvekili Hasan ÖREN tarafından 657 sayılı Devlet Memurları kanununda değişiklik yapılarak Memur ek göstergelerinde artış yapılması için Kanun teklifi verildi. İşte Kanun Teklifinin Metni:

 

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun teklifim gerekçeleri ile birlikte ekte sunulmuştur.

 

Gereğini Saygılarımla arz ederim

 

GENEL GEREKÇE

 

Memurların ek göstergeleri 657 sayılı devlet Memurları Kanununa ekli I ve II sayılı cetvellerde belirtilmiştir. Ek gösterge rakamları 1995 yılından bu yana herhangi bir artış olmamıştır.

 

Kamu çalışanlarının maaşlarının ve emekli aylıklarının hesaplanmasında ek gösterge rakamları kullanılmaktadır. Özel Hizmet tazminatı ve ek ödemeler, en yüksek devlet memuru olan Başbakanlık Müsteşarının ek göstergesi ile hesaplanmaktadır. Ek göstergelerde yapılan artışlar ile hem memur maaşlarına hem de emekli aylıklarına doğrudan yansıyacaktır. Yapılan düzenleme ile en yüksek ek gösterge 8.000'den, 12000'e, en düşük ek gösterge ise 650'den 2000'e yükseltilmiş olacaktır.

 

Kanun teklifi ile memur ve emekli maaşlarında önemli bir artış sağlanacaktır.

 

MADDE GEREKÇELERİ

 

 

MADDE 1-

Kanun teklifi ile memurların almış oldukları ek gösterge rakamları değiştirilerek aylıklarında artış sağlanması amaçlanmıştır.

 

MADDE 2- Memur emeklilerinin ikramiyeleri ve aylıklarının hesaplanmasında emekli olduklarında bulundukları kadro ve derecenin ek göstergesi kullanılmaktadır. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa ekli I ve II sayılı cetvellerdeki ek göstergelerindeki artışın emekli aylıklarına da yansıtılması amaçlanmıştır.

 

MADDE -3 Bu madde yürürlük maddesidir

 

MADDE 4- Bu madde yürütme maddesidir.

 

 

personelmebhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim