Öğretmen Diyarı

EĞİTİM ALAMAYAN SURİYELİ ÇOCUKLAR POTANSİYEL TEHDİT

Kimse Yok Mu Derneği’nin öncülüğünde New York’ta yapılan panele, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı (GYV) ile Peace Islands Institute de (PII) ev sahipliği yaptı. Suriyeli mültecilerin bulunduğu ülkelerde yaşadıkları eğitim sorunları masaya yatırıldı. Eğitim yaşındaki çocukların temel eğitim haklarından mahrum kalmalarının kabul edilemez olduğunun altı çizildi. RAND adlı think tank kuruluşunun uzmanı Shelly Culbertson, eğitim yaşındaki Suriyeli mülteci çocukları üzerinde  yaptığı araştırmayı paylaştı. 

HAYATTA KALMA ÇABASI

Lübnan, Türkiye, Irak ile Ürdün’ün tek başına Suriyeli mülteci çocukların okul binası, araç ve gereçlerini karşılamasının zor olduğunu aktaran Culbertson ‘‘Çocukların eğitimlerine devam edememelerinin asıl nedenlerinden birisi hayatta kalabilme çabaları. Okula gitmek yerine ailelerine yardım için çalışmak zorunda kalıyorlar’’ dedi.USAK Avrupa Birliği ve Uluslararası Göç Uzmanı Fatma Elmas  “Eğitim verilmezse sokakta büyüyen çocuklar suça meyilli hale gelir” dedi.

KİMSE YOK MU İKİ OKUL AÇTI

Eğitim hakkının temel insan haklarından olduğunu belirten Kimse Yok Mu Genel Sekreteri Savaş Metin, dernek olarak Türkiye’de Suriyeli mülteci çocukların eğitim alabilmeleri için iki okul açtıklarını dile getirdi.

Metin, “Biz kriz başladığından bugüne aralıksız 120 bin Suriyeli mülteciye yardım götürmekteyiz. Yalnızca eğitim değil, sağlık, gıda, kira, elbise gibi hemen her türlü temel ihtiyaçları karşılayacak yardım yapmaktayız. Hatta savaşın başladığından beri Kilis’te her gün 4 bin Suriyeli’ye sıcak yemek vermekteyiz’’ dedi.

Tüm bu yardımların yanı sıra dünyanın farklı ülkelerinden Suriyeli mültecilere yardım için projeler üzerinde istişareler yaptıklarını aktaran Metin, 140’dan fazla ortak çalışma yürüttükleri STK’lar olduğuna dikkat çekti.

ÖMER ÖNDER 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol