Öğretmen Diyarı

Ege Üniversitesi 200 öğrenciye soruşturma açtı

Neşet DİŞKAYA


İzmir Ege Üniversitesi Senatosu, üniversitede 20 Şubat 2015'te meydana gelen ve tarih öğrencisi Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun öldüğü, 7 öğrencinin de yaralandığı olayların ardından sert kararlar almaya başladı. Önce üniversite yerleşkesinde tüm yürüyüş, basın açıklamaları ve etkinlikleri yasaklayan üniversite senatosu, ardından geçen yıl mayıs ayında Soma maden faciasını protesto için hazırlık bölümünü işgal ettikten sonra helikopterli Özel Harekat operasyonuyla gözaltına alınan ve mahkemece serbest bırakılan öğrencilerin dosyalarını incelemeye aldı. 10 aydan bu yana rafta olan dosyalardaki incelemeler sonrası, olayda gözaltına alınan 17 öğrenci okuldan uzaklaştırdı. 17 öğrenciden 10'unun bir dönem, 7'sinin ise 1 ay süreyle okulla ilişiği kesildi.


TUTANAKLAR MASADA


Senatonun, 2013 yılından günümüze kadar hakkında kampus içerisinde polis tarafından adli işlem yapılan ve özel güvenlik tarafından senatonun aldığı kararlara aykırı davrandıkları gerekçesiyle haklarında tutanak tutulan 200 öğrencinin dosyasını da incelemeye aldığı öğrenildi. İnceleme kapsamında 12 dosyada isimleri bulunan toplam 200 öğrenci ifadeye çağrıldı.


GÜNDE 25-35 ÖĞRENCİ


29 Nisan'dan itibaren her pazartesi, çarşamba ve perşembe günleri incelemesi biten dosyada isimleri bulunan öğrencilerin rektörlük yemekhanesinde ifadelerinin alındığı öğrenildi. Günde 25 ile 35 öğrencinin, 13.30 ile 15.30 saatleri arasında 2 rektörlük görevlisinin sorularını yanıtladığı bildirildi. Senatonun daha sonra cezaları açıklayacağı belirtildi.


İDDİANAME HENÜZ YOK


Öte yandan Çakıroğlu'nun yaşamını yitirmesiyle biten olaylarla ilgili polisin hazırladığı fezlekenin savcılığa teslim edildiği kaydedildi. Savcılığın iddianame için görüntülerin kriminal incelemesinin tamamlanmasını beklediği ifade edildi. Olayla ilgili 1 kişi tutuklanmıştı.

Habertürk
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim