Öğretmen Diyarı

Edirne\'de Yüz yılın felaketi

EDİRNE 'den gelen son dakika haberlere göre 10 gün süreyle araçlar karşıya geçemeyecek. Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, nehir taşkınları dolayısıyla mahsur kalanların askeri helikopterle tahliye edildiğini söyledi. Bir mahalle ise tamamen boşaltıldı ve okula taşındı.

 

'Yüzyılın felaketi'ni yaşayan Edirne'den gelen son haber ise yüreklere su serpti. Taşkına neden olan Meriç ve Tunca nehirlerinin debileri düşmeye başladı.

 

DSİ'nin son ölçümlerine göre, Meriç Nehri'nin debisi saniyede 2 bin 101 metreküpe ulaştıktan sonra düşüşe geçti.

 

Nehir suyunun taşkını nedeniyle  Meriç, Tunca, Fatih, Saraçhane, Gazimihal ve Yalnızgöz köprüleri hala trafiğe kapalı.

 

ZIRHLI ARAÇLA TAŞIMA

 

Köprülerle geçiş yapılan Karaağaç Mahallesi ve Lozan Caddesi'ne tek ulaşım helikopterle sağlanıyor. Nehrin debisinin trafiğe uygun şekilde düşüş göstermesi halinde Karaağaç'a ulaşımın zırhlı personel taşıyıcılarla yapılacağı öğrenildi.

 

Meriç Nehri kenarındaki işletmeler, Adalet Kasrı, Sarayiçi Er Meydanı, Tunca Köprüsü'nün bir kısmı ve Gazimihal Köprüsü'nün tamamına yakını ile Fatih ve Kanuni köprüleri de su altında bulunuyor.

 

Bulgaristan ve Edirne'de yağışın olmaması durumunda debilerin düşmesi bekleniyor. Kızılay seyyar mutfağıyla Tunca Nehri kenarında UMKE, AFAD ve sağlık çalışanlarına çorba ikram ediyor.

 

Taşkın nedeniyle herhangi bir olası duruma karşın İstanbul Büyükşehir ve Maltepe belediyelerinin ekipleri de Tunca Nehri kenarında hazır durumda bekliyor.

 

EDİRNE'DE GECE NELER YAŞANDI?

 

Meriç Nehri'nin yakınlarındaki sayfiyeler, işletmeler ve tarım arazilerini sular altında bırakan taşkının Karaağaç Mahallesi'ni tehdit etmesi üzerine kot olarak düşük seviyede ve nehre yakın kısımdaki bazı evler tahliye edildi. Bu evlerde yaşayan 50 aile Karaağaç Mustafa Necati İlkokulu'na yerleştirildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol