Öğretmen Diyarı

Eboue Değil , Ebola…

 

İşsizlik oranı % 80’lerde. Ortalama insan ömrü kadınlarda 48 , erkeklerde 46 .Doğan her 10 bebekten 1’i neredeyse ölüyor.

Burası Liberya. Batı Afrika’da bir ülke. Ebola Virüsü’nün ilk uğradığı ,caddelerde ölüp kalan insanlara virüsten ölmeleri sebebiyle dokunulmadığı bir ülke. Aslına bakarsak Ebola’nın kendini tanıttığı bir ülke.

Ve artık bu meşhur virüs , ülkemizde varlığıyla olmasa da adıyla kendini göstermeye başladı. İstanbul’da bir devlet hastanesinde Acil Servis Ebola şüphesiyle boşaltıldı.

Havalimanlarında ateşi yüksek yolculara daha dikkat edilir oldu.

Karantinalar başladı.

Geçmişte Kuş Gribi ,akabinde Domuz Gribi gibi virüsler nedeniyle diken üstünde olan ülkemiz , Ebola’yla da yavaş yavaş tanışmaya başladı.

Gelgelelim, tanışmaya başlasak da çoğu insanın bu virüsten haberi yok , daha doğrusu dünyadan haberi yok .

Liberya’da insanların patır patır, sokak ortasında birer kuş gibi yere düşüp ölmelerini çoğumuz göremedi ,umursamadı ve yumurta kapıya hafif yaklaşınca “ aman ha “ nidaları yükselmeye başladı.

Günümüz ve geleceğin dünyasında, savaşlar dışında savaştan da tehlikeli bir gerçek var ki o da ölümcül virüsler.

Gelelim Eboue’ye . Aslında hiç gelmeyelim . Galatasaray’a hangi takımdan kaç milyon euro’ya gelmiş , hangi mevkii de oynuyor ,hangi topları çok seviyor ,hangi ayağını daha iyi kullanıyor hepimiz biliyoruz…

Amma velakin Eboue değil , Ebola bu , tanıştırayım

Eren Yeşil

Anahtar Kelimeler:
eboue değil ebola

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim