Öğretmen Diyarı

Dünya\'nın beklediği açıklama geldi

Hamas'ın, 'uzun süreli ateşkes konusunda anlaşmaya varıldığını' duyurmasının ardından İsrail'den beklenen açıklama geldi. İsrail Mısır'ın ateşkes teklifini kabul ettiğini bildirdi.

Mısır'ın başkenti Kahire'de bu ülkenin arabuluculuğunda yapılan görüşmeler sonuç verdi.Hamas'ın sözcüsü, Gazze'de uzun süreli ateşkes için İsrail'le anlaşmaya varıldığını duyurdu. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da, ateşkesin yerel saatle 19.00'da başlayacağını söyledi.

Bu açıklamalardan sonra gözler İsrail'e çevrildi. Beklenen açıklama ilerleyen saatlerde geldi ve İsrail, Mısır'ın ateşkes teklifini kabul ettiğini duyurdu.

İSRAİL ATEŞKESİ KABUL ETTİ

Diğer yandan İsrail, Mısır'ın Gazze ateşkes teklifini kabul ettiğini açıkladı.
 
'DİRENİŞİN ZAFERİ'
 
İsmini vermek istemeyen bir Hamas yetkilisi, AFP'ye yaptığı açıklamada, "Kalıcı ateşkese ulaşmak, ambargoyu kaldırmak ve Gazze'nin talepleri ve isteklerinin karşılanması için görüşmeler sürüyordu" ifadelerini kullandı. Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk ise kalıcı ateşkese ulaşılmasını, "Direniş için bir zafer" olarak niteledi.
 
HALİD MEŞAL, ERDOĞAN'A ATEŞKES SÜRECİYLE İLGİLİ BİLGİ VERDİ
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal'le görüştü. Meşal, Erdoğan'ı telefonla arayarak İsraille Filistin arasındaki ateşkes süreciyle ilgili bilgi verdi. Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, "Halid Meşal Sn.Başbakanımızı telefonla arayarak ateşkes süreciyle ilgili bilgi verdi" denildi.

'UCU AÇIK'

Varılan anlaşma "ucu açık bir ateşkes"i öngörüyor. Anlaşma çerçevesinde İsrail'in de savaştan büyük tahribata uğrayan bölgeye yardım ve inşaat malzemeleri sevkiyatı için Gazze ablukasını hafifleteceği iddia edildi.

milliyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim