Öğretmen Diyarı

Dünya barışını gençler kuracak

İZMİR (DHA)

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde 5 kıtadan bir araya gelen 200 öğrenci dünyanın boğuştuğu güncel sorunları tartışarak, ülkeler adına çözüm buldu.


İzmir Ekonomi Üniversitesi Model Birleşmiş Milletler Kulübü öncülüğünde "ECOMUN 2015 Model Birleşmiş Milletler Konferansı" adıyla gerçekleştirilen etkinlikte 16 - 25 yaş arasındaki gençler, BM’de temsil edilen ülke bayrakları altında görüşlerini savunarak, barışı kalıcı hale getirmeye çalıştı. Öğrenciler, konferans süresince; BM’nin alt birimlerini kurdu. Bu kapsamda öğrenciler, BM Güvenlik Konseyi, BM İnsan Haklar Konseyi, NATO ve 3. yıla özel olarak hazırlanan Star Wars Jedi Konseyi temsil etti. Öğrenciler, bu komitelerde insan haklarını engelleyenlere uygulanan cezalar, insan haklarında su ve temizlik ile İŞİD sorununu ele aldı.


İzmir Ekonomi Üniversitesi Model Birleşmiş Milletler Kulübü Başkanı ve ECOMUN Genel Direktörü Ali Rıza Demirelli, etkinlik süresince farklı yaş grubundaki gençlerin hem diplomatik yeteneklerini hem de İngilizce becerilerini geliştirdiğine dikkat çekti. Birleşmiş Milletler’in alt komitelerini gençler olarak yeniden ele aldıklarını belirten Demirelli, 200 gencin dünya barışını sağlamak amacıyla yoğun tartışmalar eşliğinde görüşlerini ortaya koyduğunu söyledi.


 


Demirelli, "Bizler geleceğin diplomatları olarak, dünyanın güncel sorunlarını tartıştık. Günümüzde BM’nin önemi ve rolü, yaşanan gelişmelerle birlikte dünya üzerinde giderek daha iyi anlaşılıyor. Bizler de genç nesiller olarak kalıcı barışın, sosyal, ekonomik, kültürel, toplumsal paylaşımların üzerinde durduk. Geleceğimizin barış içinde şekillenmesi için uğraş verdik" dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol