Öğretmen Diyarı

Dosya Masrafı ve Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır?

Sonuçta bankalar hayır kurumları olmadığı ve ticari bir kuruluş oldukları için gelir elde etmeleri normal. Fakat kredi çektiğimizde zaten toplam geri ödemede belli bir miktar kazançları oluyor, o zaman neden dosya masrafı alınıyor? Bu yazıda dosya masrafının nasıl geri alınabileceğini anlatmak istiyorum. 4 bankadan geri almış olduğum için yazacaklarım tecrübeyle sabit. Aynı şekilde kredi kartı aidatları da alınabilir fakat ben onları henüz almadım.

Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır?

Önce kaç liralık dosya masrafları için nerelere başvuracağımıza bakalım:

28.05.2014 tarihinde yürürlüğe giren 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanuna göre biz tüketiciler;

-1999 TL‘ye kadar ikamet edilen İlçe Kaymakamlığı‘ndaki Tüketici Hakem Heyetine

-2000-3000 TL arası İl Hakem Heyetine (Ticaret İl Müdürlüğü bünyesinde)

-3000 TL ve üzeri Tüketici Mahkemelerine (Adliye Sarayı içinde)

başvurabiliyoruz. Eğer bulunduğumuz yerde Tüketici Mahkemesi yoksa Asliye Hukuk Mahkemesine başvurulabilir.

Bu kanunu okumak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz. Bu kanunu bilinçli bir tüketici olmak için herkesin okuması gerekiyor, zira aldığımız tüm ürünler için ne gibi haklarımızın olduğunu açıkça anlatıyor.

 

6502_Sayılı_Tüketicinin_Korunması_Hk_Kanun_ile_Tüketiciye_verilen_Haklar

\"mortgage\"

Bu ön bilgileri verdikten sonra çektiğimiz tüketici-otomobil ve konut kredilerinden kesilen dosya masrafını nasıl geri alabileceğimize adım adım bakalım:

1- Yargıtay 13. Dairesi’nin kararına göre 10 yıl önceye kadar kullanılan kredilerin dosya masrafları alınabiliyor.

2- Çektiğiniz krediyle ilgili dosya masrafı dekontu elinizde varsa işiniz daha kolay. Eğer yoksa bankanızın herhangi bir şubesini gidip “x zamanda çektiğim y kredisine ait dosya masrafı dekontunu almak istiyorum” deyin. Bankalar bunu vermek zorundadır. İlk başta size zorluk çıkarabilirler. Bunun için bazı bankalar bu dekontu vermek için sizden ücret talep ederler. Vazgeçmeyin, bu ücreti ödeyip dekontunu alın. Bunu da geri alacaksınız çünkü..

3- Elinizdeki dosya masrafı dekontu ile (ücret ödediyseniz ilgili dekontla birlikte), örneğin 2000 TL altındaysa, bağlı bulunduğunuz Kaymakamlığın içinde bulunan Tüketici Hakem Heyeti’ne gidiyorsunuz. Burada hazır bir şekilde bulacağınız şikayet dilekçesini doldurarak kimlik fotokopisiyle birlikte teslim ediyorsunuz (ikişer nüsha). Bir nüsha da kendinize alın. Eğer hazır şikayet dilekçesi yoksa oradaki görevlinin yardımıyla hemen istenen bilgileri doldurarak dilekçeyi doldurabilirsiniz.

4- İşlem bu kadar. Bundan sonra adresinize gelecek cevabi yazıyı bekleyeceksiniz. Büyükşehirlerde başvuran sayısı çok olduğu için bekleme süreniz bazen 6 aya kadar uzayabilir. Olsun, sabredin ve bekleyin.

5- Adresinize Tüketici Hakem Heyeti’nden gelecek karar metni, eğer yanlış yapmamışsanız, sizi haklı görecektir. Bankaya da 15 gün içinde itiraz hakkı olduğunu bildirecektir. Çünkü bu yazı, hem size hem de bankaya gidiyor.

6- Burada önemli bir nokta var, ki başıma geldi, ilk başvurum sonuçlandığında bankanın beni aramasını ve hesabıma dosya masrafını yatırmasını beklerken 1 ay sonra posta kutuma mahkemeden bir yazı geldi!! Yazıda, ilgili bankanın Tüketici Hakem Heyeti kararına itiraz ettiğini ve benim 15 gün içinde -eğer istersem- itiraz dilekçemi vermem gerektiği yazıyordu. İnanın mahkemeden bu yazı gelince canım sıkıldı, nereden bulaştım bu işe dedim, çünkü daha önce mahkemeyle hiç işim olmamıştı. Keşke hiç bu işe girişmeseydim dedim. Zaten bankaların istediği de bu: insanları caydırmak. Fakat yılmadım, internette küçük bir gezinti sonucu ilgili yargıtay kararlarını aldım, avukat bir arkadaşımın desteğiyle dilekçemi hazırladım ve mahkemeye giderek verdim. Yaklaşık 9 ay sonra dava sonuçlandı. Mahkeme beni haklı bulmuştu, bankaya yasal faiziyle ücreti yatırmasını söylemişti (tabii mahkeme masraflarını da banka ödeyecekti). Mahkeme kararı ulaşınca hemen bankayı aradım, durumu özetledim, zaten biz de bugün sizi arayıp dosya masrafı bedelini yatıracaktık dediler. O gün de yatırdılar.

Bu ilk denemeden sonra diğer farklı üç bankadan aldığım krediler için de dosya masrafları için başvurdum, tüketici hakem heyeti kararı gelince 15 gün beklemeden hemen bankayı arayıp ücreti yatırmalarını söyledim, aksi halde bankanın 15 günlük süre içinde itiraz edebileceğini bildiğim için icra kanalıyla ücreti alırım ve icra masraflarını da siz ödersiniz dedim. Bankalar, buna gerek kalmadan ücreti yatırdılar.

Kredi kartı aidatını geri almada da aynı mekanizma işliyor. Aidatın alındığını gösteren dekontları aynı şekilde hakem heyetine verirseniz sonuçlar olumlu çıkıyor.

Konut kredisi için bir uyarı: ekspertiz ücretini ve erken kapama cezalarını geri alamazsınız, bunun için kesinleşmiş yargı kararları var. Krediyi aldığınız bankada yapılandırma yaparsanız bunu alabiliyorsunuz. Bu konuya dikkat edin.

Konuyla ilgili sorularınız olursa yazıya yorum girebilirsiniz, elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol