Öğretmen Diyarı

Dolarda yeni rekor

Güne 2,89 sınırında başlayan dolar/TL 2,94'nin üzerine çıkarak rekorunu tazeledi.

Güne 2,89 sınırında başlayan dolar/TL 2,94'nin üzerine çıkarak rekorunu tazeledi. Merkez Bankası'nın faiz artırımı için Fed'i bekleyeceğini açıklaması ve yaşanan terör olayları dolar TL karşısında 2.94 seviyesini aştı. Dolar/TL paritesi yeni rekoru 2,9435 oldu.


İLK 2,91'İ GÖRDÜ

TCMB'nin dün kısa vadeli faizleri sabit tutmasının ardından sert yükselişini sürdüren dolar/TL, TCMB'nin bugünkü ekonomistler toplantısında faiz tarafında adım atmak için Fed'i bekleyeceğine işaret etmesinin ardından yeni tarihi zirve olan 2.9070'e kadar yükselmişti.

TCMB bugün Ankara'da ekonomistlere gerçekleştirdiği sunuma katılan bankacılar, öncelikle TCMB'nin likidite politikalarıyla ortalama fonlama maliyetini yukarı çekeceğini ardından ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımlarına başlamasıyla birlikte bir hafta vadeli repo faizinde kademeli artış eğilimine gireceği mesajını aldıklarını belirttiler.

Siyasi belirsizliğin olduğu bir ortamda TCMB'nin faizlerde aksiyona geçmek için Fed'i bekleyeceği vurgusu yapılmasının kuru olumsuz etkilediği belirtiliyor.

TL; diğer gelişmekte olan para birimlerinden negatif ayrışıyor.

Merkez Bankası Ağustos ayı PPK'da kısa vadeli faizleri sabit tutarken, yurtiçi ve küresel piyasalardaki belirsizlikler ile enerji ve gıda fiyatlarındaki oynaklıklar da dikkate alınarak, gerekli görülen süre boyunca daha sıkı bir likidite politikası uygulanmasına karar verdi.

PPK sonrasında ise küresel para politikalarının normalleşme sürecinde izleyeceği yol haritasını açıklayan TCMB, konuyla ilgili detaylı bilginin de bugünkü ekonomistler toplantısında verileceğini belirtmişti.

Bu sabah saat 084.6'da 2.8950/2.8965 seviyesinde olan dolar/TL, 2.9070'e kadar yükseldikten sonra saat 1330'da 2.9045/2.9057 seviyesinden işlem görüyor.

Sepet bazında TL ise aynı saatte 3.0545 seviyesinde.

REUTERS

 

Anahtar Kelimeler:
dolarda yeni rekor

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim