Öğretmen Diyarı

Dolar 2.94'ü gördü

29 Ekim tatili nedeniyle yurtiçi piyasalarda işlem yapılmazken dolar uluslararası piyasalarda yükseliyor
29 Ekim tatili nedeniyle bugün yurtiçi piyasalar kapalı. Ancak ABD Merkez Bankası'nın (Fed) dünkü açıklamalarının ardından dolar uluslararası piyasalarda Türk Lirası karşısında değer kazanıyor.

Dolar uluslararası piyasalarda 2.9429 TL'ye kadar çıktı. Fed, politika faizini yüzde 0-0,25 aralığında bıraktı. Ekonomik aktivitenin ılımlı bir hızla iyileştiği belirtilen açıklamada "İstihdam ve enflasyon hedeflerindeki ilerleme Aralık'ta değerlendirecek" denildi.

Dolar karar öncesi dolar 2,89 TL'nin üzerinden işlem görüyordu.

Faizlerin sabit tutulması kararı 9'a karşı 1 oyla alındı. Jeffrey Lacker karara muhalefet etti. Fed'in toplantı metninden küresel gelişmelerin ekonomik büyümeyi sınırladığına yönelik ifade çıkarıldı.

Ekonomik aktivitenin ılımlı bir hızla iyileştiği belirtilen açıklamada "Komite maksimum istihdam ve yüzde 2 enflasyon hedeflerine doğru gerçekleşen ve beklenen ilerlemeyi Aralık'ta değerlendirecek" denildi.

ALTIN ÇAKILDI

Dünkü Fed kararı ve gelen açıklamaların ardından altın fiyatları kan kaybediyor. Altının onsu yüzde 1'in üzerinde ekside. Altının onsu 1.162 dolardan işlem görüyor.

Geçen yıl altın fiyatları ABD ekonomisinin ivmelenmesinin faizlerin 2006'dan beri ilk kez artacağı beklentisi yaratmasıyla yüzde 5 değer kaybetmişti. Fed'in ekonomideki iyileşmeye olan güveni doları desteklerken güvenli liman altın talebini ise azaltıyor. Goldman Sachs 21 Ekim'deki bir raporunda Fed'in Aralık ayında bir adım atmasını beklediklerini belirtmişti. Banka altının üç ay içinde 1.100, bir yılda 1.000 dolara ineceğini öngörüyor.

Altın 2011'deki rekor yüksek seviyenin yüzde 40 altında seyrediyor.

New York'taki BMO Capital Markets'ten Tai Wong "Beklenenden daha az güvercin olan FOMC faiz için Aralık'ı işaret ederek altının yükselişinin sonlanmasına neden oluyor. Bazı yatırımcılar faiz artışı olasılığından endişeli' dedi.

 

Habertürk
 
 
Anahtar Kelimeler:
dolar ü gördü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol