Öğretmen Diyarı

Doktorlar 'yapacak bir şey yok' dedi ama annesi 6 yıl boyunca...
 Bitkisel hayata giren oğlunu ayağa kaldırdı
6 yaşında bitkisel hayata giren, doktorların ‘Tıbben yapacak bir şey yok’ dediği Mahmut Can Nazman’ı annesi Selma Nazman sürekli kitap okuyarak, müzik dinleterek, fizik tedavi uygulayarak ayağa kaldırdı.
Gürkay GÜNDOĞAN/DHA/ZONGULDAK

Türkiye Taşkömürü Kurumu Kozlu Müessese Müdürlüğü’nde 3 Mart 1992’de meydana gelen grizu faciasında maden işçisi eşi Ahmet Nazman’ı kaybeden Selma Nazman, 1 ve 12 yaşlarındaki 2 oğluyla kaldı. Yaşamını çocuklarına adayan anne, küçük oğlu Mahmut Can’ın 6 yaşında ‘beyin sapı tüberkülomu’ hastalığına yakalanmasıyla bir kez daha yıkıldı. 5 ay yoğun bakımda kalan Mahmut Can, ‘Tıbben yapacak bir şey kalmadı. Ama Allah’tan umut kesilmez’ diyen doktorları tarafından evine gönderildi.

6 YILLIK BİTKİSEL HAYAT BİTTİ
Selma Nazman, Kitap okuyarak, müzik dinleterek ve fizik tedavi uygulayarak 6 yıl sonra oğlunun bitkisel yaşamdan çıkmasını sağladı. Tarkan’ın ‘Şıkıdım’ şarkısını dinlerken ilk kez ağzını oynatarak tepki veren Mahmut Can, yine annesinin çaba ve sevgisiyle, hastanede yeniden gördüğü tedaviyle ayağa kalktı. Destek alarak yürümeye, kendi işlerini yapmaya başlayan Mahmut Can bugün 25 yaşında ve konuşabiliyor, kitap okuyabiliyor, bilgisayar kullanabiliyor.

BENİM OĞLUM MUCİZE
Mahmut Can’ın daha da iyi olacağına inandığını belirten Selma Nazman, “Bu rahatsızlık ile ilgili bir mucizedir. 17 ameliyat geçirdi. Koşup top oynamayacak ama hiç yoktan evin içinde kendi ihtiyaçlarını rahatça karşılayacak kadar sağlıklı olmasını istiyorum” dedi.


Kaynak: Milliyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim