Öğretmen Diyarı

Doğum izni son dakika- doğum izni son durum 03/02/2014

Doğum izni son dakika- doğum izni son durum 03/02/2014. Doğum izni ne kadar olacak? Doğum izni son dakika haberleri ve gelişmeleri.

 

Geçtiğimiz 2013 yılında büyük umutarla doğum izin süresinin artmasını bekleyen anneler ve anne adayları maalesef beklediği o güzel haberi alamadı. Doğum izni süresi tartışmalarını 2014'e bırakan Çalışma Bakanı Faruk Çelik bu sürenin 20 haftaya kadar çıkarılması  konuşuyor dedi.

 

 

Editörün notu: Faruk Çelik'in doğum izni süresi ile ilgili tutumu çok net. Çelik uzun süren doğum izinlerinin kadın istihdamını olumsuz etkileyeceğini düşünüyor. Kadın çalışanın sayısının azalacağını ve böylece kadın iş gücünün azalacağını düşünüyor. Bu nedenle doğum izin süresinin artması zor gibi görünüyor.

 

Doğum izni son hali- 2014 doğum izni yasası- torba yasa doğum izni 28 Ocak. Doğum izninin son halinde neler var? 2014 doğum izni yasası neler içeriyor? Torba yasadan doğum izni bekleyenlere neler çıktı?

 

Doğum Borçlanması 2014’te Ne Kadar?

 

Doğum yapmış olan kadın sigortalılar belirttiğimiz üzere iki çocuğa kadar, her bir doğum için yirmi dört aya kadar, toplamda kırk sekiz aya kadar borçlanabilir.

 

Borçlanma tutarları her yıl 1 Ocak ve 1 Temmuz’da asgari ücret artış oranında artmaktadır. Ocak ayında yapılan artışa göre 01.01.2013-31.07.2013 tarihleri arasında, yani Temmuz’un sonuna kadar, en az borçlanma tutarı aylık da aylık 342 TL 72 Kuruştur.

 

Borçlanma asgari ücret üzerinden asgari ücretin 6,5 katı olan azami ücrete kadar sigortalının belirleyeceği bir değerden yapılabilmektedir.

 

Dört yıl (1440 gün) borçlanılması halinde her doğum için en az 8.225 TL 28 Kuruş, iki doğum için toplamda 16.450 TL 56 Kuruş ödenmesi gerekmektedir.

 

Bu şekilde borçlanma sayesinde 1440 güne kadar hizmet kazanılabilir.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olduktan sonra ilk röportajını Anadolu Ajansına verdi.

 

''Bakan olarak atandığınız haberini öğrendiğinizde siz ve aileniz neler hissettiniz?'' sorusuna Bakan İslam, bu haberin kendisi için sürpriz olduğunu belirtti. Bakan İslam, ''Ailemin tepkisi de benimkiyle hemen hemen aynı şekildeydi. Bu tür vazifelerin aslında hiç kimse tarafından beklenmediğini, talep edilmediğini ama böyle bir vazife geldiği andan itibaren de o sorumluluğu üstlenmek gerektiğini hepimiz biliriz parlamentoda'' diye konuştu.

 

Bakan İslam, ''Bir konuşmanızda 'Çıtayı çok yüksekten devraldığınızı' ifade etmiştiniz. Göreve geldiğiniz günden bugüne geçen süreyi nasıl değerlendirirsiniz?'' sorusu üzerine, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının yeni kurulmuş bir bakanlık olduğunu anımsattı. İslam, ''Çok önemli bir bakanlık, çok ciddi bir boşluğu dolduran bakanlık. Aile ve sosyal politikalar manasında Türkiye'de yapılmış çalışmalar var, fakat dağınık dağınık çalışmalar. İlk defa bir çatı altında birleştiriliyor. Bunun sorumluluğu var'' diye konuştu.

 

''Sıfırdan başlamıyoruz''

 

Kendisinden önceki bakan Fatma Şahin'in çok başarılı bir dönem geçirdiğini belirten İslam, ''Çünkü bir taraftan bir bakanlık inşa etti, bir taraftan da politikaları inşa etti. Çıtayı yüksekten devralmamız bununla alakalı. Çok çalışkan, verimli, iyi işler yapılan bir dönem geçirdi gerçekten arkadaşımız. Bu bizim için bir şans aslında. Önümüzde yapılmış ve yapımı devam eden birçok çalışma bularak işe başlamış oluyoruz. Sıfırdan başlamıyoruz, bu önemli bir avantaj'' dedi.

 

Başlanan işleri devam ettireceklerini belirten İslam, bunun yanı sıra çok yeni, çok farklı, kısa sürede onlarca yıl ileriye götürecek projelerin de üretilmesi ve gerçekleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

 

''Aileyi bir arada tutmak zorundayız''

 

''Bakanlığınız çok önemli konularda hizmet üreten bir bakanlık. Sizin öncelik vereceğiniz bir konu var mı? İlk icraatınız ne olacak?'' sorusunu, ''Devlette devamlılık esastır'' diyerek yanıtladı.

 

Politikaların, önceliklerin bakanlık kurulurken belirlendiğini anlatan İslam, şöyle devam etti:

 

''Biz bu önceliklere saygı duyan bir sistemle yolumuza devam edeceğiz. Bizim ilgi alanlarımızın hiçbiri diğerinden daha önemli ya da daha az önemli değil. Hepsi birbiriyle eşit. Biz aileyi bir arada tutmak zorundayız. Ailenin gelişmesine ve iyi işlemesine çalışmak zorundayız. Kimsesizlerimize şefkat göstermek, onların hayat standardını yükseltmek zorundayız. Çocuklarımızla ilgili çok ciddi iyileştirici, onların zekalarını, sağlıklarını, hayatlarını koruyucu tedbirler almak zorundayız.''

 

Kadın meselesinin Türkiye'nin en önemli gündemlerinden birisi olduğunu belirten İslam, bu konuyla ilgili başlanan çalışmaları sürdürmek ama kadınla alakalı sorunları biran önce çözebilecek başka projeler de üretmek zorunda olduklarına dikkati çekti.

 

memurhaber.com

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim