Öğretmen Diyarı

Doğum izni 18 aya çıkıyor

 

Türkiye için nüfus ve aile politikaları kapsamında yapılan mevzuat çalışmalarında doğum yapan kadına 18 aya kadardoğum izni hakkı verilecek. Annelerin çalışma şartlarında birçok değişiklik öngören düzenlemeye göre 16 hafta olan ücretli doğum izni 18 haftaya uzayacak. Esnek çalışma hakkıyla bu süre toplamda 18 ayı bulacak. 
6 aylık ücreti izin sonrası anne isterse esnek çalışma hakkıyla mesai saatlerini kendi belirleyecek. Belli bir süre bu çalışma şeklinde tam ücret alan kadın süre bitiminde tekrar esnekçalışma şartları isterse daha az maaşla çalışmaya devam edebilecek.
 
Düzenlemedeki diğer önemli değişiklik erkeklere askerlikteki süre için uygulanan "kademe derece" ilerlemesinin, kadınların doğum izinlerinde de geçerli olması. Buna göre  bir kadındoğum izninde olduğu süre için sigortaya borçlanacak. Kendi cebinden bu sürenin sigortasını öder ise terfisi kaldığı yerden devam edecek. 
Bu düzenleme ile birçok kadın memurun  bir yıla aşkın süreyle terfilerinde hak kaybına uğraması engellenecek. Ayrıca kadınmemurlar hamileliğin 6. Ayından itibaren ve doğumdan sonraki 1 yıl başka yere tayin edilemeyecek. 
Düzenlemenin kadınları koruyan maddeleri ne kadar iyi görünse de düzenlemeyi eleştirenler de var. Özellikle kadınlara verilen doğum haklarının işverenler açısından kadıneleman çalıştırmama gibi bir tutuma sebep olma ihtimali de var.

 

 

ajanskamu.com

Anahtar Kelimeler:
doğum izni aya çıkıyor

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim