Öğretmen Diyarı

Diyarbakır'daki patlamada 2 kişi hayatını kaybetti

HDP'nin Diyarbakır mitinginde Demirtaş'ın konuşmasından önce iki ayrı patlama meydana geldi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, art arda meydana gelen iki patlamada 2 kişinin hayatını kaybettiğini, 100'ün üzerinde yaralı olduğunu söyledi

Diyarbakır'da HDP'nin gerçekleştirdiği miting sırasında patlama meydana geldi.


Alınan bilgiye göre, İstasyon Meydanı'ndaki HDP mitingi, alandaki trafoda meydana geldiği tahmin edilen patlamanın ardından iptal edildi.


Miting alanına gelen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın içerisinde bulunduğu araca bir grubun tepki gösterdiği, yaşanan gerginlik nedeniyle Demirtaş'ı taşıyan aracın alandan ayrıldığı görüldü.


Patlamada yaralanan ve vücutlarında yanık tespit edilen 50'ye yakın kişi, Diyarbakır'daki çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı. Yaralıların hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi.


Bakan Yıldız: Patlama trafo kaynaklı değil

Polis araçları ateşe verildi


Bu arada alandan dağılan gruplar, Ofis Semti'nde güvenlik önlemi alan polis ekiplerine taşlı saldırıda bulundu. Polis ekipleri, gruplara tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.


Yaşanan olaylar esnasında, bir polis aracının göstericiler tarafından ateşe verildiği, bazı araçların da hasar gördüğü bildirildi.


AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat'ın Ofis Semti'ndeki bürosuna taşlı saldırı gerçekleştirildi. Bürodaki partililer bir süre mahsur kaldı. Seçim bürosunda hasar meydana geldi.


Valilik, yaşanan olaylar nedeniyle kriz masası oluşturdu. Patlamanın, neden kaynaklandığı Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme ekiplerinin trafoda yapacağı incelemenin ardından açıklanacağı bildirildi.


'Yaklaşık 50 vatandaşımız yaralandı'

Başbakan Davutoğlu: Provokasyonlara karşı uyanık olalım


Başbakan Ahmet Davutoğlu, patlamaya ilişkin, "Bugün Diyarbakır'da çok acı bir olay yaşandı. Bu olay dahi gösteriyor ki Türkiye'de seçimin suhuletle yapılmasının önüne engel çıkarmak isteyen çevreler var. Gerçekten bir kaza mı saldırı mı olduğu detaylı olarak araştırılıp, mutlaka eğer bir saldırıysa sorumluları bulunacak" dedi.


"Başbakan olarak AK Parti'ye yapılan saldırıyı nasıl en sert şekilde karşılarsam; MHP'ye, CHP'ye, HDP'ye, HÜDAPAR'a yapılan saldırıyı da kınar, onun için de gerekli tedbiri alırız" diyen Davutoğlu, "Bugünkü Diyarbakır'da olan olay üzerinden herhangi bir istismarın yapılmaması önemli. Benzer olaylar ile partimizin üyelerinin tahrik edilmesi karşısında da hepinizi soğukkanlılığa davet ediyorum..Vali beyle biraz önce konuştum, gerekli talimatları verdim. Buradan bütün Türkiye'ye özellikle de Diyarbakır'lı kardeşlerime sesleniyorum: Lütfen provokasyonlara karşı uyanık olalım. Bu konuyu hiç kimse provoke etmemeli" ifadelerini kullandı.


Başbakan Yardımcısı Akdoğan: Sağduyuyu muhafaza etmek önemli


Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan da " HDP mitingindepatlama oldu, yaralananlar var. Polis kardeşlerimiz de yaralandı, vatandaşlarımız da. Hepsine geçmiş olsun diyoruz. Bu olay, bütün boyutlarıyla araştırılacak, tetkik edilecek. Nedir, önce olayın ne olduğunu anlamak gerekiyor, aydınlatılmasını beklemek gerekiyor" dedi.


Bu tür durumlarda sağduyuyu muhafaza etmenin önemli olduğunu vurgulayan Akdoğan, şöyle konuştu:


"Provokatif hadiseler ya bir mağduriyet üretmeyi amaçlar, ya seçmen kanaatlerini etkilemeyi amaçlar, maniple etmeyi amaçlar veya bir şekilde farklı grupları birbirine düşürmeyi amaçlar. Bunları boşa çıkarmanın yolu bu amaca hizmet etmemektir, sükuneti muhafaza etmektir. Türk'ü, Kürt'ü, Arap'ıyla büyük bir milletiz, bin yıldır kardeşlik hukukuyla bir arada yaşıyoruz. Bu tür provokasyonlara hiç eyvallah etmemek gerekiyor. Terörden, şiddetten, provokasyondan medet uman kim olursa olsun, alçaktır sadece, alçak."


Kılıçdaroğlu: Mitingin iptal edilmesi güzel bir davranış


İzmir'de Star Tv'nin ana haber bültenine konuk olan Kılıçdaroğlu da patlamada yaralananlara şifa diledi.


HDP'nin mitingini iptal etmesinin sorumluluk gereği güzel bir davranış olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Umarım yetkililerin yaptığı açıklama doğru olur. Yani trafo patlamıştır başka bir sabotaj olmamıştır diye umuyorum, öyle olmasını da diliyorum. Herhangi bir acı olaya yol açmaması da güzel bir şey, can kaybına yol açılmaması güzel bir şey" diye konuştu.

Anadolu Ajansı
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol