Bu haber kez okundu.

Diyanet'ten ‘Kola' Kararı

ANKARA (ANKA) – Diyanet İşleri Başkanlığı, yaz mevsimi ve özellikle Ramazan ayı boyunca reklamları sıklaşan ve her yaştan insanın severek tükettiği gazlı içeceklerin alkollü içecek sayılamayacağına karar verdi.


Dünya genelinde yediden yetmişe çok sayıda insanın severek tükettiği gazlı içeceklere ilişkin Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan “Gazlı İçecekler ve Alkol” başlığıyla bir açıklama geldi. Diyanet İşleri Başkanlığı, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı,  Dini Bilgilendirme Platformu, özellikle yaz aylarının başlaması ve Ramazan ayının da yaklaşmasıyla her platformda reklamlarına sık sık yer verilen gazlı içeceklerin alkollü içecek sayılmayacağına karar verdi.


Diyanet İşleri Başkanlığı açıklamasında, İslam’da sarhoşluk veren içkilerin çoğunun haram olduğu gibi azının da haram sayıldığına dikkat çekilerek, “Müslüman'ın alkollü içki ve uyuşturucudan uzak durması gerekir. Kur'an-ı Kerim'de, ‘Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar) ve şans okları birer şeytan işi pisliktir. Onlardan uzak durun ki, kurtuluşa eresiniz. Şeytan şarap (içki) ve kumar yoluyla aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah'ı anmaktan ve namaz kılmaktan alıkoymak ister. Artık (bunlardan) vazgeçtiniz değil mi?’ buyurulmaktadır” denildi.


-“EKMEKTE BİLE ALKOL ORTAYA ÇIKABİLİYOR”-


Hadislerde de sarhoşluk veren bütün maddelerin içilmesi/alınmasının yasaklandığına dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:


“Nitekim Hz. Peygamber, ‘Sarhoşluk veren her içki haramdır.’ ‘Çoğu sarhoşluk veren şeyin azı da haramdır.’ buyurmuştur.


Ülkemizde alkolsüz içeceklerle ilgili düzenlemeler, 5179 sayılı Kanun kapsamındaki ‘Türk Gıda Kodeksi - Alkolsüz İçecekler Tebliği’ ile yapılmaktadır. Bu Tebliğde gazlı içecek (gazoz); ‘karbondioksit ile gazlandırılmış olan meyveli, aromalı, kola, tonik gibi içecekler’ şeklinde tanımlanmakta ve Tebliğin 5. maddesinin (j) bendinde ‘Alkolsüz içeceklerde etil alkol miktarı en çok yüzde 0,5 gr./litre olmalıdır.’ hükmü yer almaktadır. Bu hüküm, bu tür ürünlerin kalite özelliklerinin fermantasyon yoluyla değişikliğe uğramasını kontrol etmek amacıyla düzenlenmiştir. Bu tür alkolsüz içeceklerin üretiminde çeşitli meyve/meyve sularının yanı sıra aromatik bileşikler de kullanılabilmektedir. Meyvelerin bünyesinde doğal olarak yüzde 0,01-0,05 oranında alkol bulunabildiği gibi, aromatik bileşenlerin kullanılması durumunda ürün içinde etil alkol, keton, ester vb. bileşikler de oluşabilmektedir. Hatta ekmek de dahil birçok fermente üründe üretim sonucunda az miktarda alkol ortaya çıkabilmektedir. Ancak bu ürünlerin tüketilmesi, o gıdanın alkol olarak tüketimi anlamına gelmemektedir. Dolayısıyla, bileşiminde yüzde 0,5 gr./litre ve daha az oranda alkol bulunan gıda maddelerinin tüketimi, alkol alımı amaçlı değildir.


Diğer taraftan bu tür içeceklerde bulunan alkol miktarı ile bir insanı sarhoş edebilecek alkol oranı ve karaciğerin alkolü parçalayarak dışarı atma oranı dikkate alındığında, yüzde 0,5 veya daha az oranda alkol içeren yiyecek ve içeceklerin tüketilebilecekleri en üst düzeylerde bile, içerdikleri alkolden dolayı, kişilerin reflekslerinde olumsuz bir gelişmeye neden olmayacakları konunun uzmanları tarafından belirtilmektedir.


Bu itibarla, söz konusu gazlı içeceklerin alkollü içecekler sayılamayacağına karar verildi.” (ANKA)


(HM/ÖZK)

Kaynak: ANKA

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Anahtar Kelimeler:
diyanet ten kola kararı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

öğretmen, eğitim, haber, meb, kamu, e okul, öğretmenler, sendika, psikoloji, sağlık, ekonomi, kamuhaber, meb haber, öğretmen haber, eğitim haberleri, öğretmen sorunları, eğitim psikolojisi, milli eğitim, kamu haber