Öğretmen Diyarı

Dişleri ağzında doğdu!

Erzurum'da yaşayan Hacer-Salih Macit çiftinin yeni yılda dünyaya gelen Esmanur adı verilen bebeğinin ağzında dişlerinin olması şaşkınlık yarattı.
Ebelerin, 'normal' dediği duruma karşın Macit ailesi, kızlarını Oltu Devlet Hastanesi’ndeki diş hekimine götürdü. Ağzında 2 dişi olan Esmanur Macit’i muayene eden hekim, Erzurum’daki Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ne sevk etti. Ağız Diş ve Çene Radyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Berhan Yılmaz tarafından muayene edilen bebeğin öndeki salnanan bir dişi çekildi. Bebeğin çekilen dişini annesi Hacer Macit’e veren Prof. Dr. Yılmaz, bu tür doğumların ender de olsa görülebildiğini ve endişe edici bir durum olmadığını belirtti. Prof. Dr. Ahmet Berhan Yılmaz, şunları söyledi:
BOĞAZINA KAÇMASIN DİYE ÇEKTİLER
"Bebeklerin dişli olarak dünyaya gelmesinin iki nedeni var. Bunlardan biri dişleri oluşturan bir madde var. O yüzeye yakın olunca diş kendini dışarı atıyor. İkincisi ise kalıtımsal olabiliyor. Bu dişlerin kökü olmadığı için anne emzirirken bebeğin ağzına düşebilir. Bebeğin dişini yutma ihtimaline karşılık çekiyoruz. Esmanur’un ön dişini aldık. Diğerinin ise gelişmesini bekleyecek ve birkaç hafta sonra çekeceğiz."
Turgay İPEK/ERZURUM, (DHA)

Anahtar Kelimeler:
dişleri ağzında doğdu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim