Öğretmen Diyarı

Disk Ar, İşsizlerin Çoğu Üniversite Mezunu

Resmi işsizlik verilerine göre, son dönemde işsiz kalanların yarısından fazlası “ üniversite mezunu işsizler ‘in sayısı bir yılda 170 bin kişi artış gösterdi.


Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü (Disk AR), TÜİK tarafından iş gücü Anketi Mart 2015 dönem sonuçları değerlendirildi. Resmi işsizlik 10,6 ve 3 milyon 69 bine olarak açıklandığı işaret eden Disk AR değerlendirmesinde, “ Resmi işsizlere umudu olmadığı ya da diğer nedenlerle son 4 haftadır iş arama kanalları kullanılmadan işe başlamaya hazır halde olan bu nedenle işsiz sayılmayanlar da dahil edilince bu sayı 17,5, işsiz sayısı da 5 milyon 519 bin kişi olarak göze çarpıyor.” Açıklaması yapıldı.


Buna, işinden memnun olmayan ya da daha fazla çalışmak istediği halde düzgün işler bulamadığı için çaresiz kısa süreli işler yapanlar eklendiğinde işsizler, gizli işsizler ve çaresizlerin toplam sayısı 6 milyon 568 bin kişiyi, toplam oranı da yüzde 20,9’u buldu.


“Yükseköğretim mezunu işsiz sayısı 648 bin kişi, resmi işsizlik oranı ise 10,7 kadınlarda durum 15,8 seviyelerinde, Yükseköğretim mezunu kadınların yüzde  27’si, erkeklerin ise yüzde 22’si 1 yıldan uzun süredir işsiz.


“ Geçici işte çalışan ve bir süre sonra işsiz kalanlar en ağır kesimi oluşturuyor. Yeni işsizlerin içinde geçici bir işte çalışıp, iş bittiği için işsiz kalanların sayısı 397 bin.

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim