Öğretmen Diyarı

Dışişleri Bakanlığına sadece 'KPSS' ile girilemeyecek
Aysel Alp
Dışişleri Bakanlığı Sınav Yönetmeliği değişti. Bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni yönetmelikle, Dışişlerine girmek isteyenler üç aşamadan geçmek zorunda kalacak. Buna göre bakanlık, kendi yapacağı yazılı giriş sınavına, ihtiyaç duyduğu kadro sayısının 20 katına kadar aday çağırabilecek. Bakanlık sınav ilanında ihtiyaç duyduğu eleman sayısını, yazılı sınava çağıracağı aday sayısını ve asgari olarak arayacağı Yabancı Dil Sınav (YDS) puanını ilan edecek.

Bakanlık, diğer giriş sınavları için en fazla üç ayrı KPSS puanı türü belirleyerek sınava davet edilecek adayların sıralamasını tek bir liste halinde oluşturabilecek. Bu durumda, adaylar daha yüksek olan KPSS puanlarıyla başvurularını yapacak.

KURULDA EN AZ ÜÇ MÜSTEŞAR YARDIMCISI

Sınav Kurulu yine Bakanın onayıyla belirlenecek beş asil ve yedi yedek üyeden oluşacak. Üyeler, İdari ve Mali İşler Müsteşar Yardımcısı dahil olmak üzere asgari üç Müsteşar Yardımcısı ile Büyükelçi veya elçi unvanı taşıyan meslek memurları arasından seçilecek. İnsan Kaynakları Dairesi Başkanı, kurulun doğal üyesi olmaya devam edecek. Kurul Başkanı zorunlu hallerde kurula katılamayan üyenin yerine yedek üye atayabilecek.

İTİRAZ SÜRESİ 3 GÜNE DÜŞTÜ


Sınavın sonuçlarına itiraz süresi yeni yönetmelikte 7 günden 3 iş gününe düşürüldü. İtirazların karara bağlanma süresi ise yine 3 gün olarak korundu.

ÜÇ KEZ BAŞARISIZ OLAN AYNI KADROYA BAŞVURAMAYACAK

Mevcut yönetmelikte meslek memurluğu, konsolosluk ve ihtisas memurlağu, hukuk müşavirliği, danışmanlık, mütercim tercümanlık giriş sınavlarının sözlü aşamasında üç kez başarısız olanlar aynı görev için açılacak giriş sınavlarına katılamıyorlardı. Yeni yönetmelikle aynı unvan kadrosuna ilişkin giriş sınavlarının yazılı veya sözlü aşamalarından herhangi birinden olmak üzere toplam üç kez başarısız olan adaylar, söz konusu görev için açılacak giriş sınavlarına katılamayacaklar.

GÖRME VE ORTOPEDİK ÖZÜRLÜLER GİREMEYECEK Mİ?

Mevcut yönetmeliğin Giriş Sınavına İlişkin Genel Esaslar maddesinin 6.fıkrasında yer alan "Giriş sınavlarına görme ve ortopedik özürlü adaylar kabul edilebilir" hükmü yeni yönetmelikte yer almadı. Söz konusu bu fıkrada, "Bu adaylar, sınavın tatbikine ilişkin gerekli yöntemsel düzenleme ve kolaylıklar dışında, bu yönetmelik hükümlerine tabidirler. Giriş sınavına tabi memuriyet kategorilerinin genel görev tanımları çerçevesinde, özürlü memurların en verimli şekilde hizmet verebilecekleri konu ve alanlar Bakanlıkça önceden planlanarak duyurulur" deniyordu
Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim