Öğretmen Diyarı

Dilşah öğretmen Yargıtay kararıyla hapisten çıktı!
 Yusuf Süzer’i kayıktan itip öldürmekten 12.5 yıl hüküm giyen ve üç yıldır tutuklu bulunan Dilşah öğretmen için Yargıtay’dan müjde geldi ve tahliye oldu
Mudanya’da 18 Mayıs 2013’te Yusuf Süzer, birlikte alkol aldığı kız arkadaşı Dilşah Aytekin ve Kaan Uysal ile Arnavutköy’den kayık kiralayıp denize açıldı. Yusuf Süzer’den daha sonra haber alınamadı. Bunun üzerine kardeşi Serdar Süzer, ağabeyini en son birlikte gördüğü Dilşah Aytekin’i aradı. Aytekin’in, “Tekne ile açıldıktan sonra Yusuf ve Kaan yüzmek için denize girdi. Şakalaşıyorlardı. Sonra Yusuf kayboldu. Tüm aramamıza rağmen bulamadık. ‘Belki şaka yapmıştır. Kıyıya çıkıp eve dönmüştür’ diye düşündük. Geri döndük” deyince polise giderek şikayetçi oldu.

Polis Süzer’in birlikte alkol aldığı Dilşah Aytekin ile Kaan Uysal’ı gözaltına aldı. İfadesinde 8 yıllık öğretmen olduğunu ve eşinden ayrıldıktan sonra psikolojik sorunlar yaşadığını belirten Aytekin, “Alkol tedavisi gördüm. Yusuf ve Kaan ile burada arkadaş olduk. Olay günü de teknede içki içerken uyuya kaldım. Yusuf denizde yüzüyordu. Kısa bir zaman sonra kendime geldiğimde onu göremedim. Kaan da Yusuf’un yüzerek kıyıya gidip şaka yapmış olabileceğinden bahsetti” dedi. Gözaltına alınan Kaan Uysal ise Yusuf Süzer’in Dilşah Aytekin tarafından kayıktan itildiğini iddia etti. Mahkemeye sevkedilen Dilşah Aytekin tutuklandı. Yusuf Süzer’in cesedini ise olaydan 14 gün sonra Sahil Güvenlik Botu buldu. 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi Dilşah Aytekin’e, kasten adam öldürmek suçundan önce ömür boyu hapis verdi. Öldürmenin ihmali davranışla işlendiği kanaatine varan heyet cezayı önce 15 yıla, ardından da sanığın duruşmalardaki iyi halini göz önünde bulundurarak 12 yıl 6 aya indirdi. Davanın tutuksuz sanığı Kaan Uysal’a ise yardım veya bildirim yükümlülüğünü yerine getirmediğinden dolayı 2 yıl hapis cezası verildi. Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi Dilşah Aytekin’in cezasını, kasten öldürme olmadığı, ifadelerde çelişkiler olduğunu ve ölen Yusuf Süzer’in yüzme bilip bilmediğinin dikkate alınmadığını belirterek bozdu. Yeniden yargılamada mahkeme heyeti, Aytekin’in akli denge raporu için Adli Tıp’a sevkine ve tutuksuz yargılanmasına karar verdi. 

Kaynak: VATAN

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim