Öğretmen Diyarı

Dilekçe ver bin 300 TL al

Bugünden itibaren doğan bebeklerin ilk altınını devlet takacak. İlk çocuğa 300, ikinciye 400, üçüncüye 600 TL doğum yardımı alabilmek için müracaat etmek gerekiyor.

Çocuğu olan ailelere yönelik ilk kez gerçekleşecek 'doğum yardımı' uygulaması bugün hayata geçiyor. Doğumyardımı, 15 Mayıs 2015 ve sonrasında çocuk sahibi olan Türk vatandaşlarına verilecek.


* NE KADAR ÖDENECEK?:

Kanun kapsamında ailelere canlı doğan birinci çocuğu için 300 TL, ikinci çocuğu için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları için ise 600 TL tutarında doğum yardımı yapılacak. 


*BAŞVURU NEREYE?:

Doğum yardımından yararlanmak isteyen vatandaşlar bugünden itibaren Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri ve yurt dışındaki konsolosluklarabaşvurabilecek. Kamuda çalışanlar kurumlarına başvuracak. 


* NASIL ALINACAK?:

15 Mayıs 2015'ten itibaren doğan her çocuk için bir defa verilecek olan doğum yardımı parası, anlaşmalı bankalardan ve PTT şubelerinden kişinin T.C. kimlik numarasınıbelirtmesiyle alınabilecek. İlk ödeme Haziran'da yapılacak. 


* KİM ALACAK : 

Doğum yardımı 'annenin sağ' ve 'Türk vatandaşı' olması durumunda anneye yapılacak. Yardım zorunlu hallerde bakanlığın izniyle babaya da ödenebilecek. 


* ÖNCEKİ ÇOCUKLARA BAKILACAK MI?:

Doğum yardımı, 15 Mayıs 2015'te ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilecek ancak çocuk sırasının tespitinde, 15 Mayıs 2015'ten önce doğmuş olan çocuklar da sıralamaya dahil edilecek. 


* KESİNTİ VAR MI?:

Doğum yardımı, hiçbir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ödenecek ve haczedilemeyecek. 


* SÖZLEŞMEDE VARSA NE OLACAK?: Yasada, kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen işçilerden, kapsamında bulundukları bireysel iş sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre işçiye bir ödeme yapılması kararlaştırılmış olanlarla ilgili de düzenleme yer alıyor. Buna göre, kararlaştırılan tutarın bu madde uyarınca yapılacak ödeme tutarından daha az olması halinde sadece aradaki fark ödenecek. 


* HAKSIZ ÖDEMEDE NE YAPILACAK?: Doğum yardımından yararlananların gerçek dışı beyanda bulunmaları nedeniyle yersiz ödemeye sebebiyet verilmesi halinde, bu ödemelerin, bir ay içinde ödemenin yapıldığı tarihten tahsil edildiği tarihe kadar geçen süreye göre hesaplanacak faiz ile iade edilmesi istenecek. Bu süre içinde ödeme yapılmaması halinde yasal yollarla takip ve tahsil edilecek.


PARAYI 2 BAKANLIK ARTIRACAK

Doğum yardımı kapsamında birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için ise 600 TL ödenecek. Ancak bu tutarlar hep aynı kalmayacak. İlerleyen zamanlarda artırılacak. Yasaya göre, bu tutarları artırmaya Aile ve Sosyal Politikalar ve Maliye Bakanlığı birlikte karar verecek. Doğum yardımı ödemeleri, Aile Bakanlığı bütçesine bu amaçla konulan ödenekten karşılanacak. Ödemede 'Kimlik Paylaşım Sisteminde' yer alan nüfus kayıtları esas alınacak.

 

kaynak:takvim

Anahtar Kelimeler:
dilekçe ver bin tl al

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol