Öğretmen Diyarı

DİKKAT! Bunları yapmayan MEB personeli ByLock mağduru olabilir
Bunları yapmayan MEB personeli ByLock uygulaması mağduru olabilir

Şifreli görüşme, mesajlaşma uygulaması olarak bilinen FETÖ üyelerinin kullandığı bir yazılım olan ByLock uygulaması son dönemde yüzlerce öğretmenin gözaltına alınmasına arkasından da tutuklanmasına yol açtı. ByLock uygulamasını yanlışlıkla indirme, yükleme gibi durumlar söz konusu olamaz. Bir kişinin telefonunda ByLock uygulaması varsa büyük bir ihtimalle FETÖ üyesidir denilmektedir. Ancak bazı istisnai durumlar da söz konusu olmaktadır.

ORTAK İNTERNET & WİFİ AĞI

MEB personel camiası içerisinde sıklıkla ortak internet kullanımını görmekteyiz. Yan komşu, alt komşu, üst komşu derken aynı internet kimi zaman 3-4 ev tarafından kullanılmaktadır. Ortak olarak internet kullanımı hem yasal değildir hem de mağduriyetlere sebep olabilir. Komşunuz sizin üzerinize kayıtlı internet hattı üzerinden ByLock uygulaması işlemi yapmışsa hat sizin üzerinize olduğu için ByLock kullanan kişi muamelesi görürsünüz. Bu durumu anlatmak ve suçsuz olduğunuzu ortaya çıkarmak çok zorlu bir süreçtir. Bu yüzden ortak internet kullanımından dolayı mağdur olduklarını söyleyen öğretmenler bulunmaktadır.


 
MOBİL HAT SORGULAMA

FETÖ üyelerinin izlediği bir diğer yol ise kendilerine ait olmayan bir telefon hattı (mobil hat) kullanmak. Size ait kimlik bilgileri, kimlik fotokopisi ile sizin haberiniz olmadan çıkarılmış bir mobil hattı yıllardır kullanıyor olabilirler. Bunun için yapılması gereken size ait bilmediğiniz hattın olup olmadığını sorgulamaktır. Mobil hat sorgulama işlemini e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Sorgulamak için TIKLAYINIZ. Sorgulamada eğer sizin bilginiz dahilinde olmayan mobil hatlar gözüküyorsa hemen bu durumu bildirmeniz ve hatları kapatmanız gerekmektedir.

İKİNCİ EL TELEFON

Piyasada satılan 2 bin liralık bir telefonu bin liraya satan olsa alır mısınız? Son dönemde ByLock kurulu telefonlarını satarak bundan kurtulmaya çalışan FETÖ üyelerinin olduğu belirtilmektedir. Piyasanın altında cep telefonu satışı ile ellerindeki telefonları satmaya çalışan FETÖ üyeleri bu sayede başkalarına suçu yıkacaklar, mağdur edecekler. Bu yüzden son dönemlerde ikinci el telefon almamak lazım.Kaynak: Öğretmenler İçin
Anahtar Kelimeler:
MebBylockFeto

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim