Öğretmen Diyarı

Devlet Personel Başkanlığı (DPB) 'den Kamu Personeli Atamaları Hakkında Açıklama
 Devlet Personel Başkanlığı (DPB) 'den Kamu Personeli Atamaları Duyurusu

Devlet Personel Başkanlığı (DPB) tarafından "Kamu Görevlerine Yapılacak Atamalara İlişkin Açıklama" başlığı altında bir duyuru yayımlandı.   Kamu Personeli sitesi olarak Devlet Personel Başkanlığı'nın bu konuda bir açıklama yapması gerektiğini daha önceki haberimizde belirtmiştik ! İlgili haber için TIKLAYINIZ

Bunun üzerine kısa zaman içerisinde Devlet Personel Başkanlığı remsi internet sayfasından kamu personeli alımları ile ilgili çok önemli bir açıklama yapıldı. İşte söz konusu olan o açıklama ; 

Bilindiği üzere 22/07/2016 tarihli ve 667 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararnamenin 4 üncü maddesinin dördüncü fıkrasında “Bu madde kapsamında kamu görevi sona erdirilen personele ait kadro ve pozisyonlara, Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ve diğer mevzuattaki kısıtlamalara tabi olmaksızın Bakanlar Kurulunca belirlenecek sayıda kadro ve pozisyon için atama yapılabilir.” Hükmü yer almaktadır.

Bu hususa ilişkin olarak kamuoyunda, görevi sona erdirilen personele ait kadro ve pozisyonlara herhangi bir prosedüre uyulmaksızın atama yapılacağı şeklinde spekülasyonlar yapılmaktadır.
Öncelikle belirtmek gerekir ki Ülkemizin içinden geçtiği olağanüstü koşullarda kamu hizmeti sunumunda hiçbir aksaklığa yer verilmemesi açısından görevi sona erdirilen personele ilişkin kadro ve pozisyonlarda personel istihdam edilmesi bir zorunluluktur.
Diğer taraftan kamu hizmetine alınmanın usul ve esasları ilgili mevzuatında belirlenmiştir ve bu mevzuat yürürlüktedir.


 Bu kapsamda atama yapılacak her bir kadro ve pozisyona atama usulü ne ise (KPSS sonucuna göre doğrudan yerleştirme, KPSS sonucuna göre mülakata tabi tutulma vb.) o prosedüre uyularak personel alımı gerçekleştirilecektir.

Vatandaşlarımızın, zihinlerinde birtakım istifhamlar oluşturmayı hedefleyen bu tür spekülasyonlara itibar etmemeleri önem arzetmektedir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


Kaynak: Kamupersoneli.net | Ankara

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim