Öğretmen Diyarı

Deve dikeni anne sütünü artırır

Deve dikeni (Silybum marianum); Akdeniz ülkeleri, Güney Rusya, Kuzey Afrika ile Marmara, Ege ve Akdeniz sahil şeridinde çok yaygın olarak yetişir. Anadolu'da kendi halinde yetişen deve dikeninin faydaları eski çağlardan bu yana bilinmektedir. Deve dikeni ile ilgili bilgiler şöyle:
\"\" Deve dikeni, ilaç olarak ilk defa 1'inci yüzyılda, bitki suyunun safrayı akıtmaya yaradığını belirten Romalı doğa bilimci Plinius tarafından tanımlanmıştır. Özellikle içindeki silmarin maddesi; karaciğere faydalıdır.
\"\" Deve dikeni; kanserden korunmada, ilaçların toksisitesinden arınmada, siroz, hepatoksisite, besin zehirlenmesi ve hazımsızlık gibi şikayetlerin tedavisinde etkilidir. Ayrıca karaciğer enzimlerinin yüksek değerlerinin düşürülmesinde son derece faydalı olduğu saptanmıştır.
\"\" Halk tıbbında deve dikeni bitkisi; emziren annelerde süt artırıcı ve antidepresan olarak kullanılmaktadır.

SARILIKTAN KORUR

\"\" Deve dikeninin; mantar ve kimyasal madde zehirlenmelerinde tedavi edici özelliği olduğu bilinmektedir. Ayrıca sarılık hastalığından korur.
\"\" Deve dikeninin etkin maddesi silmarin; karaciğerin yenilenmesini sağlar, antihepatotoksik (karaciğer zehirlenmelerinde tedavi edici) etkisinin yanı sıra safra artırıcı özelliği de bulunmaktadır. Ayrıca karaciğer enzimlerinde düzelme sağlayabilir.

KANSERE KARŞI ETKİLİ OLUR
Almanya'da 1960'lı yıllarda gerçekleşen bilimsel çalışmalar, deve dikeni tohumlarından bioflavonoidler (P vitamini) elde edilmesiyle başlamıştır. Silmarin olarak tanımlanan madde; silibinin, silidianin, slybin, silicristin gibi bileşiklerden oluşmaktadır. Yapılan araştırmalar; deve dikenindeki flavonoidlerin, antioksidan ve antikarsinojen etkilerini ortaya çıkarmıştır.
\"\" Japonya'da bulunan kanser araştırma merkezi Clinical Cancer Research'te Dr. Zi ve arkadaşları tarafından 1988'de yapılan çalışma ise; deve dikeninde bulunan silmarin maddesinin meme kanserinde ilerlemeyi durdurduğu gösterilmiştir.
\"\" 1996'da European Journal of Cancer adlı merkezde yapılan çalışmada, deve dikeninin yumurtalık ve meme kanseri hücrelerinin çoğalmasını durduğu saptanmıştır.

HAZIMSIZLIĞI GİDERİYOR
Case Western Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmada fare derisine silmarin uygulandıktan sonra; hayvan yüksek doz UV'ye maruz bırakılmış ve yüzde 85 oranında koruma sağlanmıştır. Deve dikeninin içeriğinde bulunan slybin; yumurtalık kanseri hücre dizilerinde, sisplatin ve doksarubisinin etkisini güçlendirmiştir.
\"\" Bir başka araştırmada ise; silibinin ve sisplatinin, böbrek toksisitesini azalttığını göstermiştir. Kanserden korunmada, sitostatik ilaçların toksisitesinden arınmada, siroz, hepatoksisite, besin zehirlenmesi, hazımsızlıkta etkilidir.

YAN ETKİLERİ NELER?

\"\" Deve dikeni; hafif bir laksatif (ishal) etki yaratabilir. Bu yüzden emziren ya da gebe kadınlar; yüksek dozda almamalılar. Bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da; yüksek dozda alınması, kemoterapi ve radyasyon gibi tedavi süreçlerinde ters etki yaratabilir.www.sabah.com.tr/Saglik

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol