Öğretmen Diyarı

Dershaneler sürücü kursuna dönüşüyor

Dershaneler dönüşme süreci içindeyken koşulları sağlayamayan pek çok dershane bulunuyor. Butik dershane olarak ayakta kalmaya çalışan dershanelerden bazıları ise temel lise olmak için şartları yerine getirmeye çalışıyor. 
Dönüşüm sürecinde bazı dershaneler sürücü kurslarına veya KPSS kurslarına dönüşüyor. Dershanelerin bazıları kayıt almaya devam ediyor. 


Dershaneler 1 Eylül'de tamamen kapanacak. Dershanelerden bazıları temel lise ruhsatı almaya uğraşıyor. Bunun için bazı şartları taşıyamayan dershaneler ise butik dershane olarak ayakta kalmaya çalışacak. Butik dershanelerin bazıları KPSS kursu olarak hizmet verecekken bazı dershaneler ise sürücü kursu olarak yoluna devam edecek. Bazı dershaneler ise çalışmalarını tamamen sonlandırmayı düşünüyor. 


Dershane sahipleri dönüşüm ile ilgili olarak oldukça dertli. Bu şekilde ayakta kalmamız imkansız diyorlar. 


MEB bir müddet önce dershanelere asla izin verilmeyeceğini belirtmişti. Ön kayıt almaya devam eden dershanelerde nasıl bir eğitim uygulanacağı merak ediliyor. İşin sonunda öğrenciler ön kayıt yaptırdıkları için mağdur olabilir mi soruları akıllara geldi. Temel liseye dönüşmek isteyen dershaneler daha ruhsat alamadı. Diğer dershanelerde kayıt almaya devam ediyor. Temel liseye kayıt yaptırmak isteyen kişilerin ilk önce ruhsatı sormaları gerekiyor. Ruhsatı görmeden ücret vermemeleri öneriliyor. 


Nabi Avcı şimdiye dek 276 dershanenin dönüşümünün tamamlandığını belirtti. 2 bin 195 dershanenin başvuruda bulunduğunu belirten Avcı; dönüşümlerle beraber özel eğitim daha güçlü olacak dedi. 


Avcı; şimdiye dek 276 dershanenin dönüşüm programını tamamladığını ve temel liseye dönüşen 249 dershane olduğunu belirtti. Özel okula dönüşmüş olan dershane sayısı da 27 olarak belirtildi. İsteği doğrultusunda kapanan dershane sayısı ise 401.

 

mebmedya.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim