Öğretmen Diyarı

Dershanede son viraj

Dershanelerin dönüşüm sürecinde sona yaklaşıldı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dershane temsilcileriyle yaptığı görüşmeler sonucu, sektörün taleplerini aldı. Dershanelerin dönüşüm için ihtiyaç duyduğu destek ve teşviklerin belirlendiği envanter çalışması önümüzdeki hafta tamamlanacak. Maliye, Ekonomi ve Kalkınma Bakanlıklarından temsilcilerin de katıldığı görüşmeler sonucu, teşvik ve desteklere son şekli verilecek. Tasarı, ocakta son halini alarak Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılacak.

DERSHANELERE ANKET

Dört bine yakın özel dershaneyi yakından ilgilendiren dönüşüm süreci için Milli Eğitim Bakanlığı, geçen günlerde envanter çalışmalarına başlamıştı. Bu kapsamda, özel okula, halk eğitim merkezine, etüt merkezine ya da açık liseye dönüşecek olan dershanelere, dönüşüm sürecindeki ihtiyaçları soruldu. Dershaneler için hazırlanan anket formunda, dönüşebilecekleri kurum türü, dönüşüm için hangi desteklere ihtiyaç duydukları, ne kadar öğrenci ve öğretmen barındırabilecekleri konularında bilgi istendi.

DESTEK VE TEŞVİK KAPSAMI NETLEŞECEK

Hükümetin dershaneleri özel okula dönüştürme konusundaki kararlılığı sürerken, özel okul, açık lise, etüt merkezi, halk eğitim merkezlerinden birine dönüşecek olan dershaneler için arsa, bina, vergi, SGK primi gibi teşvikler ile kredi kolaylıkları gündeme gelmişti. Söz konusu destek ve teşviklerin tutarları, sektör temsilcileriyle yapılan görüşmeler ve geri bildirimler doğrultusunda yılbaşına kadar netleşecek.

 
\"Akşam\"
Anahtar Kelimeler:
dershanede son viraj

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim