Öğretmen Diyarı

Darbe girişiminden sonra: Hangileri Kamudan Atılacak: Cemaat, Paralel Yapı ve FETÖ
Cemaat
Siyaset, bürokrasi ve kamu görevlilerinin içinde bir zamanlar cemaatle yolları birleşmiş birçok insan vardır. Bu kişilerin bazıları, belli kritik tarihlerden sonra cemaatle bağlarını kesmişlerdir. Bazıları ise kritik tarihlerden sonra cemaatle bağlarını korumuşlardır. Kritik tarih ise 17-25 Aralık 2013’tür. Bu tarihten önce cemaat bağı olanlara yönelik herhangi bir yaptırım veya meslekten atma işlemi uygulanmayacağı gözükmektedir.
 
Paralel Yapı
Cemaat, belli bir kritik tarihten sonra da paralel yapı olarak adlandırılmaya başlandı. Cemaat iken altı çizilen insanların paralel yapı adlandırılmasından sonra üstü çizilmeye başlandı. Birçok bürokrat ve kamu çalışanı üstünün çizildiğinin farkında değildi veya bürokratı atayan, koruyan siyasetçiler vardı. Paralel yapının içinde kalmayı sürdürenlerin içinde elbette hiçbir şeyden habersiz masumlar olmakla birlikte paralel yapıya maddi ve manevi desteklerini sürdürenler de vardı. Paralel yapıya destek verenlerin kamudan çıkarılacağı, paralel yapıyla bağı olup da hiçbir faaliyetlerine katılmayanların ise görevlerine devam edeceği ifade edilmektedir. Ancak görevlerine devam edenler birkaç yıl takibe alınacaktır.
 
FETÖ

Paralel yapı, belli bir kritik tarihten sonra FETÖ olarak adlandırılmaya başlandı. Bir terör örgütünün üyesi olanlar sadece meslekten atılmayla kalmaz, tutuklanarak hapse de atılırlar. Maddi ve manevi bilerek, inanarak ve isteyerek FETÖ’ye destek olanların affedilmesi diye bir şey olmayacaktır.
 

   Masum Olanlara Dokunulmayacak
Bir dönem cemaat dershanesine gitmiş olanlar, bankasına para yatırmış olanlar, yurdunda veya evinde kalmış olanlar, özel üniversitelerinde okumuş olanlar, sendikasına üye olmuş olanlara yönelik yapılan işlemlerde belli bir tarih baz alınarak ve o yapıya bağı dikkate alınarak görevden atma veya göreve iade etme işlemleri yapılacaktır. Gerçekten masum olanların olduğunu biliyoruz ve duyuyoruz.
 
*Bir öğretmen adayı anlatıyor; Ben Tokat’ta Türk Dili ve Edebiyatı bölümü okudum, yurt çıkmadığı için ve kalacak yer sorunu olduğum için mecburen ve istemeye istemeye cemaat evinde kaldım. Hiçbir faaliyetlerine de katılmadım hatta aileme sürekli orada kalmak istemediğimi belirttim. Şimdi sözleşmeli öğretmenlik alımı olacak ve mülakat yapılacak. Onların evinde kaldığım için beni belki de almayacaklar öğretmenliğe. Benim ne suçum var, gönüllü olarak orada kalmadım, faaliyetlerine katılmadım. İçinde bulunduğum şartlar benim onların evinde kalmamı belirledi.
 
*Bir taşeron personel anlatıyor: Ben bir kamu kurumunda taşeron olarak çalışıyorum. Cemaatin dershanesine gitmişim diye beni sorguya aldılar, ben 5-6 yıl önce onların dershanesine gittim, eğitimi iyi diye ailem oraya yazdırdı, onlarla hiçbir bağımız yok. Açıktan iki yıllık bir bölümü kazanmıştım, 3-4 yıldan beri halen o bölümü bitirmeye çalışıyorum. Benim ne işim olur cemaatle filan. Ailemin ve benim hiçbir zaman cemaat bağlantısı olmamıştır, olamaz da.
 
*Bir kamu personeli anlatıyor; Zamanında kurumumuz maaş anlaşmasını Bank Asya ile yaptı, dolayısıyla orada adımıza hesap açıldı, kredi kartımız oldu, kredi de kullandık. Bu bizim cemaatçi olduğumuz anlamına gelmez. Sonradan bankamız değişti ama orada hesabımız kapatılmamış, bu yüzden açığa alındım. Cemaatin kapısının önünden geçmiş değilim. Kurunun yanında yaş da yanmasın, kimsemiz yok diye bizi de harcamasınlar.
 
***Cemaat, paralel yapı, FETÖ bağlantısı olanlar belli bir kritik tarihe göre meslekten atılacaklardır. Örgüte maddi ve manevi yardım edenler, yönetici ve üye olanlar, abla-abi rolleri üstlenenler dışında kalanlar belli bir tarihten önce yapıyla bağlarını kesenlere herhangi bir yaptırım uygulanmayacaktır. Kamu görevlilerini meslekten atmadan önce savunma alınması ve titiz bir araştırmadan geçirilmesi önem arz etmektedir. Gizlenmiş FETÖ’cüleri koruyanlar veya meslekten atılmaması için korumaya alanların da dikkatle takip edilmesinde fayda vardır. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
masum hoca 1 yıl önce

21 temmuzda görevden alındım.bu hainlerle zerre alakam yok.14 değil 114 kriter koyacaklar yine bulamayacaklar.çalmadığım kapı bırakmadım.kimse bir cevap veremiyor.10 günlük süre doldu ama ne arayan var ne soran.bimere yazıyorum bakan eden yok.bizim sesimizi kim duyacak.soruşturmalar ne zaman yapılacak.suçluyu suçsuzu kim ayıracak.komisyonlar ne zaman toplanacak.yok yok yok.sokağa çıkamaz olduk.vatan millet için çabalarken hain damgası yedik.bunun hesabını kim verecek.ihbar olduğu açık.her ihbar edilen böyle açığa alınırsa bunun sonu nereye varacak.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim